Přeposlat Epson Expression Photo XP-970: Inkoustová A3 multifunkce s precizním tiskem

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Epson Expression Photo XP-970: Inkoustová A3 multifunkce s precizním tiskem

04.12.2019 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Dnes si trochu podrobněji proklepneme tiskárnu Expression Photo XP-970 Small-in-One Printer od společnosti Epson, která spadá do kategorie inkoustových multifunkcí. Tento kousek zaujme jak špičkovou kvalitou fotografií a tisku obecně, tak nadprůměrnou konektivitou v oblasti mobilního tisku.

Epson Expression Photo XP-970: Inkoustová A3 multifunkce s precizním tiskem

Před sebou máme multifunkční tiskárnu typu 3v1, takže umí jak tisknout, tak kopírovat a nabídne i skener. Jednotka faxu ve výbavě tentokrát schází a je tedy evidentní, že výrobce tímto modelem cílí hlavně na náročné domácnosti, kde si potrpí na vysokou kvalitu fotografií. Jedná se o aktuální vlajkovou loď výrobce v kategorii inkoustových multifunkcí a je to to náhrada za již postarší, ale pořád výbornou tiskárnu XP-960. Jedna z hlavních předností tohoto modelu je určitě velmi dobrá mobilní konektivita, což je prvek, bez kterého se žádná moderní tiskárna v dnešní době neobejde. O přímou komunikaci mezi tiskárnou a mobilním telefonem se stará klasické rozhraní WiFi Direct a tiskárna podporuje také protokoly třetích stran v podobě Apple AirPrint a Google Cloud Print. Neschází ani Mopria certifikace pro snadný tisk z mobilních telefonů se systémem Android, přičemž tento model umí tisknout i ze systému Fire OS od Amazonu a pochopitelně si poradí také se službou Epson Connect. Ta obsahuje moduly s označením Email Print, Remote Print, iPrint App pro iOS a Android nebo Scan-to-Cloud funkci, takže v oblasti mobilního tisku si opravdu není na co stěžovat.

Epson Expression Photo XP-970: Inkoustová A3 multifunkce s precizním tiskem

Kromě toho umí Photo XP-970 také tisknout na CD/DVD, zvládá bezdrátový tisk fotografií z digitálního fotoaparátu (Wireless PictBridge) a podporuje přímý tisk z USB flash disku. Ovládací panel je velmi jednoduchý a je zastoupený 4.3 palcovým dotykovým displejem, přes který se ovládá a nastavuje všechno. Uživatelské rozhraní je velmi jednoduché, ovládání je intuitivní a v tomto ohledu je tedy všechno v nejlepším pořádku. Displej je umístěný na panelu, který je výklopný a po jeho levé straně se nachází slot na paměťové karty, přičemž tiskárna podporuje všechny hlavní formáty. Zmínit bychom pak určitě měli také podporu hlasových asistentů (Amazon Alexa a Google Assistant), což je v dnešní době poměrně dost rozšířený prvek. Kompletní rozměry tohoto modelu jsou 668 x 480 x 294.6 mm a hmotnost se zastavila na hodnotě 8.8 kg, takže je to taková středně velká tiskárna, která půjde na standardní pracovní stůl usadit bez větších problémů. Hlavní zásobník zvládne pojmout 100 listů papíru, což není žádná velká sláva a maximální podporovaný rozměr papíru je 8.5 x 11 palce. Kromě hlavního zásobníku je tiskárna vybavena také sekundárním zásobníkem, který je určený pro fotopapír o standardním rozměru 5 x 7 palce a tento zásobník vám ušetří čas tím, že při tisku fotografií nebudete muset neustále měnit papír v hlavním zásobníku.

Epson Expression Photo XP-970: Inkoustová A3 multifunkce s precizním tiskem

Jedna z hlavních předností tohoto modelu je schopnost tisku na papír o velikosti A3, přičemž ten se vkládá zezadu a je možné vložit pokaždé pouze jeden list. Funguje to tak, že po nastavení tisku vás tiskárna sama vyzve, abyste do ní vložili list papíru o této velikosti. Uvedení tiskárny do provozu je poměrně snadný a nekomplikovaný úkon, který zahrnuje nalezení vhodného místa na stole, zapojení nezbytné kabeláže, naplnění zásobníku papírem a po prvotním nastavení se můžete pustit do práce. Součástí balení je samozřejmě doprovodný software a ovladače, nicméně v případě ovladačů určitě doporučujeme přímé stažení z webu výrobce, díky čemuž budete mít jistotu, že máte ty nejnovější. Co se týče operačních systémů, tak tento model podporuje většinu dnes běžně používaných Windows (XP, Vista, 7, 8 a 10) a ochuzeni nebudou ani uživatelé systému Mac OS X, a to konkrétně verze 10.6.8 nebo novější. Co se týče konektivní výbavy, tak ta zahrnuje klasický USB port, WiFi přijímač s rozhraním WiFi Direct a neschází ani port Ethernet. Tiskárna umí automatický oboustranný tisk, což v této třídě vnímáme jako samozřejmost, ale automatický podavač bohužel schází, takže skenování nebo kopírování více dokumentů zároveň není možné.

Epson Expression Photo XP-970: Inkoustová A3 multifunkce s precizním tiskem

Mírným zklamáním u tohoto modelu byla určitě rychlost tisku, která se řadí víceméně do podprůměru a přímo výrobcem udávaná maximální rychlost je 8.5 stránky za minutu při monochromatickém a 8 ppm při barevném tisku. To opravdu není žádná velká sláva, přičemž v reálném světě byla rychlost ještě o chlup horší a pohybovala se okolo 8.3 ppm. Kombinovaný tisk grafiky, prezentací a různých grafů znamenal rychlost 4 ppm, takže naprosto drtivá většina konkurenčních modelů je na tom, co do rychlosti tisku, lépe. Jedné fotografie o rozměru 4 x 6 palce se dočkáte po 33 sekundách, což už je lepší a dalo by se říct, že je to takový normální průměr. Co ale tento model ztrácí na rychlosti tisku, to nahání na jeho kvalitě, která je opravdu excelentní. Hlavně fotografie se pyšní špičkovou kvalitou a výsledky nabídnou jak precizní podání barev, tak nadprůměrnou rychlost a v neposlední řadě i výtečnou ostrost. Text je na tom také dobře, jednotlivá písmena jsou bez problémů čitelná i při použití malého fontu a výtku nemáme ani ke kvalitě grafiky. U tohoto typu tiskáren nebývají vyšší provozní náklady ničím výjimečným a platí to i pro tento model, takže je při koupi nutné s tím počítat.

Epson Expression Photo XP-970: Inkoustová A3 multifunkce s precizním tiskem

Epson Expression Photo XP-970 je velmi dobrá inkoustová multifunkční tiskárna, jejíž hlavní zbraní je perfektní kvalita tisku spolu se schopností tisku ve velkém formátu. V něm umí tiskárna tisknout i bez okrajů a pochvalu si určitě zaslouží také výborná mobilní konektivita. Co se týče nevýhod, tak hlavní vidíme v absenci automatického podavače a spíše horší rychlosti tisku. Také provozní náklady jsou vysoké, ale to není v této třídě nic výjimečného.

Zdroj: YouTube

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Epson Expression Photo XP-970: Inkoustová A3 multifunkce s precizním tiskem


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.