Přeposlat Brother MFC-J805DW: Inkoustová multifunkční tiskárna s rozumnými náklady na jeden výtisk

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Brother MFC-J805DW: Inkoustová multifunkční tiskárna s rozumnými náklady na jeden výtisk

17.07.2019 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tiskárna Brother MFC-J805DW spadá mezi základní inkoustové multifunkce určené hlavně do domácností či menších kanceláří se středním vytížením. Tento model nabídne celkově kvalitní tisk nebo příjemně nízké náklady, ale bez menších nedostatků se to samozřejmě neobešlo.

Brother MFC-J805DW: Inkoustová multifunkční tiskárna s rozumnými náklady na jeden výtisk

Jedná se o naprosto klasickou inkoustovou multifunkci typu 4v1, takže kromě tisku tento model zvládá také kopírování, skenování a je osazený i jednotkou faxu. Kromě domácností si tedy svou práci odvede i v kancelářském prostředí, kde najde své využití právě fax. U klasického tisku z počítače ale pochopitelně nezůstalo, tiskárna si samozřejmě poradí i s mobilním a online tiskem a o přímou komunikaci s mobilním telefonem se stará klasika v podobě rozhraní WiFi Direct. Kromě toho si tiskárna rozumí i s protokoly třetích stran, jako je třeba Apple AirPrint, Google Cloud Print a neschází ani certifikace Mopria pro snadný tisk z mobilních telefonů s Androidem. Použít lze také aplikaci iPrint&Scan od Brotheru, která je k dispozici pro telefony se systémy iOS, Android a je zdarma ke stažení také pro Windows. S tiskárnou je možné se připojit na populární online datová úložiště, jako jsou třeba Box, Dropbox, OneDrive nebo Google Drive, takže co do alternativních zdrojů tisku si u tohoto modelu víceméně není na co stěžovat. Jedině snad na to, že nepodporuje tisk z USB flash disku nebo z paměťové karty, což je škoda. Design moc řešit nemusíme, před sebou máme typickou kancelářskou tiskárnu, ale určitě bychom měli zmínit rozměry čítající 434.3 x 340.3 x 195 mm.

Brother MFC-J805DW: Inkoustová multifunkční tiskárna s rozumnými náklady na jeden výtisk

Úplně nejmenší kousek to tedy není, nicméně v této třídě to nejsou ani nějak extra vysoká čísla a co do velikosti můžeme tento model označit jako průměrný, což ostatně platí i pro hmotnost 8.9 kg. Pro uložení bude stačit standardní pracovní stůl a manipulace je dostatečně pohodlná i pro jednoho člověka. Ovládací panel na přední straně je poměrně komplexní a skládá se z malého, 1.8 palcového nedotykového barevného displeje, navigačních tlačítek, alfanumerické klávesnice a několika doplňkových tlačítek. V porovnání s panely postavenými na velkých dotykových displejích působí zde použitý panel tak trochu retro, ale používá se dobře a s nastavením a ovládáním nejsou žádné větší problémy. Stejně jako většina dnešních tiskáren tohoto typu, i tato umožňuje nastavení, správu či tisk různých reportů přes webové rozhraní, což je užitečné a pohodlné. Vstupní kapacita je 150 listů papíru, tedy takový průměr a platí to i pro maximální měsíční výtěžnost 5000 výtisků s tím, že výrobcem doporučené maximum je 1500 výtisků. Co se týče konektivity, tak ta zahrnuje USB port, vestavěný WiFi přijímač s rozhraním WiFi Direct a to je vlastně všechno, port Ethernet bohužel schází. Automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk už ale neschází a výrobce tento model osadil i automatickým podavačem (ADF), který je navíc oboustranný.

Brother MFC-J805DW: Inkoustová multifunkční tiskárna s rozumnými náklady na jeden výtisk

To znamená, že kopírování, skenování či faxování dokumentů může probíhat automaticky oboustranně, což je samozřejmě velmi pohodlné, praktické a v kancelářském prostředí vítané. Ještě dodáme, že kapacita automatického podavače je 20 dokumentů. Uvedení tiskárny do provozu je velmi snadný, rychlý a nekomplikovaný úkon a po nalezení vhodného místa na stole, naplnění zásobníku papírem a prvotním nastavení je možné pustit se do práce. Co se týče operačních systémů, tak tento model umí pracovat jak pod Windows tak pod Mac OS X od Applu a v případě Windows je možné provozovat ho jak pod klasickými verzemi (7, 8 / 8.1 a 10), tak pod pracovními Windows Server (2008, 2012 a 2016). V případě systému Mac OS se pak bavíme o verzích v10.11.6, 10.12.x a 10.13.x. Spolu s tiskárnou dostanete také doplňkový software a ovladače, nicméně minimálně v případě ovladačů určitě doporučujeme přímé stažení z webu výrobce, díky čemuž budete mít jistotu, že máte ty aktuální. Nyní se můžeme přesunout k rychlosti tisku, která je všeho všudy pouze průměrná a výrobce na svých stránkách uvádí maximum 12 stránek za minutu (ppm) pro monochromatický a 6 ppm pro barevný tisk.

Brother MFC-J805DW: Inkoustová multifunkční tiskárna s rozumnými náklady na jeden výtisk

Při základním tisku textu z Wordu (12 stránkový dokument) s minimálními úpravami pracovala tiskárna rychlostí 10.1 ppm, takže o něco málo pomaleji a při kombinovaném tisku je rychlost samozřejmě ještě o řád horší. Kombinace výstupů z Excelu, PowerPointu a Acrobatu znamenala tisk rychlostí 4.8 ppm, což je opět přinejlepším průměr a v této třídě není žádný problém najít tiskárny, které jsou rychlejší (najde se ale i pár pomalejších kousků). Kvalita tisku je na tom podstatně lépe než jeho rychlost a výsledky můžeme určitě zařadit do nadprůměru. Tisk textu je bez výhrad, tiskárna si poradí i s malými písmeny a jednotlivá písmena jsou bez problémů čitelná i při použití malého fontu. Mírnou výtku bychom měli víceméně jenom u výstupů z Excelu a PowerPointu, kde se čas od času objevilo páskování. To sice nebylo tak výrazné, aby byly výsledné výtisky nějak znehodnoceny, ale bylo patrné. Fotografie jsou bez připomínek a nabídnou jak perfektní podání barev, tak skvělou ostrost a vysokou míru detailů. Provozní náklady jsou příjemně nízké a součástí balení jsou náplně stačící na vytištění 6000 monochromatických nebo 5000 barevných stránek, takže při nátisku okolo 500 stránek za měsíc vydrží skoro rok.

Brother MFC-J805DW je povedená inkoustová multifunkce, která vyniká hlavně v oblasti provozních nákladů, výbavy v čele s automatickým oboustranným podavačem a pochválit musíme i dobrý mobilní tisk. Kvalita tisku je velmi dobrá, a to hlavně textu a fotografií. Grafika je sice také nadprůměrná, ale občas se vyskytlo znatelné páskování. Mezi další nevýhody pak musíme zařadit absenci rozhraní Ethernet a neschopnost tiskárny pracovat s USB flash diskem nebo paměťovou kartou.

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Brother MFC-J805DW: Inkoustová multifunkční tiskárna s rozumnými náklady na jeden výtisk


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.