Přeposlat Canon imageClass LBP113w: Základní laserová tiskárna kompaktních rozměrů

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon imageClass LBP113w: Základní laserová tiskárna kompaktních rozměrů

10.07.2019 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tiskárna Canon imageClass LBP113w, na kterou se dnes trochu podrobněji podíváme, spadá do kategorie základních laserových tiskáren. Je tedy monochromatická a kromě dobré rychlosti tisku nabídne i obstojnou kvalitu a příjemné rozměry.

Canon imageClass LBP113w: Základní laserová tiskárna kompaktních rozměrů

Před sebou máme základní a relativně levnou, takže dostupnou tiskárnu a výrobce tímto modelem míří hlavně na méně náročné kanceláře, kde se tiskne v první řadě text. Tento model může samozřejmě fungovat i jako domácí tiskárna, nicméně ani v jednom prostředí se to neobejde bez určitých kompromisů. Jedná se o jednoúčelovou tiskárnu, takže umí pouze tisknout, ale u obyčejného tisku z počítače nezůstalo a výrobce tento model pochopitelně vybavil také mobilním tiskem, bez kterého to v dnešní době už nejde. O přímou komunikaci s mobilním telefonem se stará rozhraní WiFi Direct a nezůstalo pouze u něho, tiskárna podporuje také protokoly Apple AirPrint, Google Cloud Print a disponuje certifikací Mopria pro snadný tisk z mobilních telefonů s Androidem. Z mobilních telefonů s operačními systémy Android a iOS lze tisknout také prostřednictvím aplikace Canon Print Business, která je k dispozici ke stažení zdarma v obou obchodech. Tím alternativní zdroje tisku končí a třeba možnost tisku z USB flash disku úplně schází, což je škoda, ale zase to odpovídá nízké pořizovací ceně. Jedna z hlavních předností tohoto modelu je určitě v rozměrech, které jsou příjemně kompaktní a čítají 376 x 291 x 222 mm.

Canon imageClass LBP113w: Základní laserová tiskárna s kompaktními rozměry

Díky tomu je možné s tiskárnou sdílet i menší pracovní stůl a určitě nebude nutné usazovat ji na nějakou samostatnou lavici. Také hmotnost 5.5 kg je velmi nízká a manipulace tak bude velmi snadná i pro jednoho člověka. Ovládání a nastavení probíhá pomocí velmi jednoduchého ovládacího panelu umístěného na přední straně šasi, který obsahuje monochromatický displej s pěti řádky, čtyři navigační tlačítka, tlačítko pro zapnutí / vypnutí a tlačítka OK a zpět. Na panelu se nachází také tři LEDky signalizující stav (vypnuto / zapnuto), příchozí data a případnou chybu tisku. Uživatelské rozhraní je jednoduché, přejde rychle do krve a s ovládáním a nastavením tedy nejsou žádné větší problémy a stejně jako u většiny dnešních tiskáren, i tuto lze nastavovat a spravovat prostřednictvím webu. Vstupní kapacita této tiskárny je 150 listů papíru a výsledné výtisky padají do výstupního zásobníku s kapacitou 50 listů, který se nachází na horní straně šasi. Vstupní i výstupní kapacita spadá do takového průměru a v této třídě není problém najít tiskárny s lepší, ale ani s horší kapacitou. Maximální měsíční výtěžnost výrobce neudává, ale zmiňuje doporučenou výtěžnost, která čítá 150 – 1500 výtisků a to opět spadá do průměru.

Canon imageClass LBP113w: Základní laserová tiskárna s kompaktními rozměry

Konektivní výbava zahrnuje USB port a vestavěný WiFi přijímač s rozhraním WiFi Direct, přičemž Ethernet ve výbavě schází a schází bohužel také automatický duplexer. Když tedy budete chtít tisknout na obě strany, budete muset papír manuálně překlopit, takže tisk více oboustranných dokumentů bude obtížný a nepříliš pohodlný. Uvedení do provozu je ale velmi snadné, rychlé a v tomto ohledu nenastaly vůbec žádné problémy. Pro tiskárnu stačí najít vhodné místo na stole, zapojit nezbytnou kabeláž, naplnit zásobník papírem a po prvotním nastavení je možné pustit se do práce. Spolu s tiskárnou dostanete také doprovodný software a ovladače, nicméně v případě ovladačů určitě doporučujeme přímé stažení z webu výrobce, díky čemuž budete mít jistotu, že máte ty aktuální. Co se týče operačních systémů, tak tento model je možné provozovat jak pod klasickými Windows (7, 8 / 8.1 a 10), tak pod pracovními Windows Server (2008 / 2012 / 2016). Ochuzeni pak nebudou ani uživatelé systému Mac OS X od Applu a k provozu tiskárny je potřeba mít verzi v10.8.5 nebo novější. Nyní se můžeme přesunout k rychlosti tisku, která není vůbec špatná a určitě se dá zařadit do nadprůměru.

Canon imageClass LBP113w: Základní laserová tiskárna s kompaktními rozměry

Výrobce na svých stránkách uvádí maximální rychlost 23 stránek za minutu (ppm) s tím, že první stránky se dočkáte za 6.3 sekundy a těchto údajů lze bez problémů dosáhnout i v reálném světě. Při tisku jednoduchého textu bez výraznějších editací pracovala tiskárna rychlostí 23.6 ppm, takže byla ještě nepatrně rychlejší než co uvádí výrobce. Při kombinovaném tisku (Acrobat, Excel a PowerPoint) se rychlost pochopitelně zhoršila, a to na výsledných 11.8 ppm. Co do kvality tisku, tak ta spadá také do nadprůměru a zcela dle předpokladů je na tom nejlépe tisk textu. Výsledky disponují ostrými, dobře čitelnými písmenky a problém nejsou ani při použití velmi malého fontu. Dobře vypadá také tisk grafiky a jak text, tak grafika jsou bez větších problémů použitelné i pro náročnější pracovní nasazení. Kvalita tisku fotografií pak víceméně odpovídá tomu, že máme před sebou monochromatickou laserovou tiskárnu a výsledky vypadají podobně jako v novinách. Provozní náklady jsou vysoké, což bývá u základních modelů tohoto typu běžné, ale jsou vyšší než u konkurence a ve skutečnosti platí za jedny z nejvyšších v této třídě. Pokud máte v plánu tisknout hodně, tato tiskárna v ohledu provozních nákladů ideální nebude.

Canon imageClass LBP113w: Základní laserová tiskárna s kompaktními rozměry

Canon imageClass LBP113w je dobrá laserová monochromatická tiskárna, která boduje hlavně co do rozměrů, příjemné použitelnosti a snadné ovladatelnosti. Navíc tiskne rychle a kvalitně, takže v tomto ohledu si není moc na co stěžovat. Výtky ale samozřejmě máme a hlavní dvě se týkají absence automatického duplexeru a vysokých provozních nákladů, které jsou takřka nejvyšší v této kategorii. Škoda také chybějícího rozhraní Ethernet.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon imageClass LBP113w: Základní laserová tiskárna kompaktních rozměrů


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.