Přeposlat Epson WorkForce ET-4750 EcoTank: Dražší multifunkce s nízkými provozními náklady

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Epson WorkForce ET-4750 EcoTank: Dražší multifunkce s nízkými provozními náklady

29.11.2017 | Ondřej Koníček | Komentářů: 0 |

Dnes se trochu podrobněji podíváme na inkoustovou multifunkční tiskárnu od společnosti Epson, a to na model s označením WorkForce ET-4750 EcoTank. Díky systému EcoTank nabídne tento kousek velmi nízké náklady na jeden výtisk, ale vstupní investice je poměrně vysoká a ne všude se tedy tato tiskárna vyplatí.

Epson WorkForce ET-4750 EcoTank: Dražší multifunkce s nízkými provozními náklady

Tato tiskárna je následovníkem modelu WorkForce ET-4550 a mezi přímé konkurenty řadíme například tiskárnu Canon Pixma G4200 Wireless MegaTank. Je to víceméně klasická inkoustová multifunkce, přičemž kromě tisku a kopírování zvládne také skenovat a neschází jí ani jednotka faxu. Výrobce tímto modelem míří hlavně do pracovních skupin, klasických kanceláří nebo domácích kanceláří. Vyloženě do klasické domácnosti to ale úplně ideální model není, protože pořizovací cena je poměrně vysoká a při menším vytížení ji nízké náklady na jeden výtisk jen tak rychle nevyváží. Tento model umí pracovat jako samostatná kopírka, fax a samozřejmě podporuje i dnes hodně rozšířený a praktický mobilní tisk, o který se stará technologie WiFi Direct. Ta zprostředkovává přímou komunikaci mezi tiskárnou a mobilním telefonem / tabletem a k dispozici jsou i jiné možnosti připojení. Zmínit bychom měli hlavně podporu Apple AirPrint, certifikaci Mopria a podporu aplikací a služeb Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson Scan to Cloud8 nebo Epson iPrint. Tiskárna podporuje mobilní operační systémy iOS, Android a také Fire OS od Amazonu. Kompletní rozměry tohoto modelu jsou 502.9 x 416.5 x 254 mm, takže se jedná o poměrně kompaktní kousek, který moc místa na stole nezabere.

Epson WorkForce ET-4750 EcoTank: Dražší multifunkce s nízkými provozními náklady

Ani nebude třeba hledat nějakou samostatnou lavici nebo stůl, s tiskárnou je možné sdílet i menší pracovní stůl. Hmotnost se zastavila na hodnotě 7.3 kg a manipulace je tedy naprosto bezproblémová i pro jednoho člověka. Ovládání a nastavení probíhá prostřednictvím barevného dotykového displeje s úhlopříčkou 2.4 palce, který je doplněný trojicí hardwarových tlačítek. Displej je tedy spíše menší, zvláště pro uživatele s většími prsty, nicméně uživatelské prostředí je navrženo dobře, je hodně intuitivní a s ovládáním tak nejsou žádné větší problémy. Součástí standardní výbavy je vstupní zásobník s kapacitou 250 listů papíru, což by mělo bez větších problémů stačit i ve vytíženějších kancelářích. Maximální měsíční výtěžnost čítající 5000 výtisků je potom spíše průměrná, a to ostatně platí i pro výrobcem doporučenou výtěžnost 800 výtisků. Zmínit bychom měli také automatický podavač s kapacitou 30 listů, ale ten bohužel nepodporuje automatické oboustranné skenování dokumentů, takže budete muset při skenování dokumenty obracet manuálně. Při skenování více dokumentů se stane tento úkon poměrně rychle velmi otravným.

Epson WorkForce ET-4750 EcoTank: Dražší multifunkce s nízkými provozními náklady

Automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk naštěstí ve výbavě neschází. Konektivní výbava je standardní a zahrnuje klasický port USB, bezdrátový WiFi přijímač s technologií WiFi Direct a neschází ani rozhraní Ethernet. Uvedení do provozu není nijak zvlášť obtížné, stačí najít vhodné místo na stole, zapojit kabeláž a po prvotním nastavení se můžete pustit do práce. Ovladače jsou součástí balení, nicméně jsou k dispozici také na oficiálních stránkách výrobce a určitě doporučujeme je stáhnout a mít tak jistotu, že budete mít aktuální software. Co se týče operačních systémů, tak tato tiskárna podporuje klasické Windows ve verzích 7, 8 / 8.1 a 10, pracovní Windows Server 2003 – 2016 a ochuzeni nebudou ani uživatelé systému Mac OS X od Applu (OS X 10.6 – macOS 10.12.x). Spolu s tiskárnou dostane majitel náplně s kapacitou až na dva roky provozu a pochválit musíme i samotný systém EcoTank, u kterého se poměrně snadno doplňují barvy. Rychlost tisku určitě nepatří k hlavním zbraním této tiskárny a v celkovém pohledu se jedná pouze o průměrně rychlý model. Výrobce na svých stránkách uvádí nejvyšší rychlost monochromatického tisku 15 stránek za minutu (ppm) a v reálném světě lze tohoto výsledku dosáhnout.

Epson WorkForce ET-4750 EcoTank: Dražší multifunkce s nízkými provozními náklady

Při tisku dokumentů z Wordu se průměrná rychlost pohybovala okolo 15.2 ppm a po přidání grafiky a fotografií spadla na 7.6 ppm. Rychlost tisku tedy není žádná sláva, ale tiskárny s doplňovacími zásobníky platí spíše za pomalejší a Epson WorkForce ET-4750 EcoTank tak není jediný model, který v rychlosti pokulhává. Klasická fotografie o standardním rozměru 4x6 palce tiskárně trvala 38 sekund, což už patří do lepšího průměru. Kde ale naopak tento typ tiskáren většinou vyniká, je kvalita tisku a platí to také pro tento model. Tiskařská technologie PrecisionCore je zkrátka velmi povedená a vyniká hlavně při tisku textu a grafiky, například grafů. Kvalita tisku textu připomíná laserové konkurenty, jednotlivá písmena jsou příkladně ostrá a skvěle čitelná i při použití opravdu malého fontu. To samé platí také pro tisk grafiky, která je na tom kvalitativně perfektně a výsledy se hodí i pro náročné pracovní publikace a různé prezentace. Kvalita tisku fotografií už není tak perfektní, výsledné fotky vypadaly tak trochu bez života a výraznější barvy by jim určitě prospěly. I tak jsou ale plně použitelné a ve výsledku se dá jejich kvalita zařadit do nadprůměru.

Epson WorkForce ET-4750 EcoTank: Dražší multifunkce s nízkými provozními náklady

Epson WorkForce ET-4750 EcoTank je skvělá multifunkční tiskárna, u které tvoří asi největší problém její cena. Výrobce si za ni účtuje 400 dolarů (cca 8 520 Kč bez DPH), což je opravdu hodně, ale na druhou stranu, za své peníze dostanete náplně na zhruba dva roky provozu (11 000 monochromatických nebo 8500 barevných výtisků). Chce to tedy dobře spočítat, jestli se taková investice vyplatí a všeobecně platí to, že při nízké výtěžnosti se nevyplatí a nízké provozní náklady vyšší pořizovací cenu nevyváží. 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Epson WorkForce ET-4750 EcoTank: Dražší multifunkce s nízkými provozními náklady


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.