Přeposlat Brother MFC-J5830DW: Klasická multifunkce s možností tisku ve velkém formátu

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Brother MFC-J5830DW: Klasická multifunkce s možností tisku ve velkém formátu

11.01.2017 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Multifunkční tiskárna Brother MFC-J5830DW, na kterou se dnes podíváme trochu podrobněji, spadá do klasické kategorie přístrojů pro menší kanceláře nebo domácnosti. Tento model vyniká hlavně v otázce provozních nákladů a nabídne i velmi dobrou kvalitu textu.

Brother MFC-J5830DW: Klasická multifunkce s možností tisku ve velkém formátu

Jedná se o barevnou inkoustovou multifunkční tiskárnu, která zvládne tisknout, kopírovat, skenovat a je vybavena také jednotkou faxu, takže se hodí i do kanceláří. Co se týče funkčnosti, tak tiskárna umí pracovat jako samostatná kopírka a fax a to samozřejmě není všechno, protože zvládne i mobilní tisk a neschází ani možnost tisknout z nebo skenovat do USB flash disku. Mobilní tisk probíhá prostřednictvím rozhraní WiFi Direct, takže tiskárna zvládá přímou komunikaci se smartphonem či tabletem s operačními systém Android a iOS. Kromě toho podporuje také Apple AirPrint a disponuje certifikací Mopria. Z dalších možností musíme zmínit Google Cloud Print, Brother iPrint&Scan a Cortado Workplace. Díky utilitě Brother Web Connect dále můžete nahrávat naskenované dokumenty na online služby typu Picasa Web Albums, Google Docs, Flickr nebo Dropbox. V oblasti alternativního tisku a použití je na tom tento model velmi dobře a spokojeni tak budou i náročnější uživatelé. Kompletní rozměry šasi čítají 530.9 x 398.8 x 304.8 mm, takže to není zrovna kompaktní tiskárna a sdílet s ní pracovní stůl nebude úplně ideální.

Brother MFC-J5830DW: Klasická multifunkce s možností tisku ve velkém formátu

Mnohem lepší řešení bude vyhradit pro ni nějaký samostatný stůl nebo alespoň lavici. Ani hmotnost o hodnotě 17.1 kg není z nejnižších, nicméně manipulace až tak obtížná není. Na přední straně má své místo vyklápěcí panel, na kterém najdeme 3.7 palcový barevný dotykový displej, numerickou klávesnici a doprovodné ovládací prvky. Uživatelské rozhraní je vcelku jednoduché, styl ovládání přejde rychle do krve a s nastavením a používáním tak nejsou žádné větší problémy. V základní výbavě je tato tiskárna osazena vstupním zásobníkem na 350 listů papíru, přičemž tato kapacita je rozdělená mezi 250 listů v hlavním a 100 listů ve víceúčelovém zásobníku. Oba zásobníky zvládnou pojmout i papír o velikosti až 8.5 x 11 palců a výstupní kapacita čítá 100 listů papíru (opět o velikosti až 8.5 x 11 palců). Vstupní zásobník už sice nejde dál rozšířit, ale ani základní kapacita není marná a měla by stačit i ve více vytížených kancelářích či skupinách. Součástí výbavy je pochopitelně také automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk, nicméně to se u takto zaměřené tiskárny dá očekávat.

Brother MFC-J5830DW: Klasická multifunkce s možností tisku ve velkém formátu

Co je ale trochu škoda je fakt, že tiskárna neumí ve velkém formátu kopírovat, faxovat a ani skenovat, takže velký formát je využitelný pouze při tisku. Ještě bychom měli zmínit maximální měsíční výtěžnost, která může dosahovat až 30000 výtisků s tím, že výrobce doporučuje 2000 stránek. Uvedení tiskárny do provozu není nijak zvlášť obtížné a po nalezení vhodného místa, zapojení kabeláže a prvotním nastavení se můžete pustit do práce. Co se týče operačních systémů, tak Brother MFC-J5830DW podporuje jak Windows, tak Mac OS X od Apple a spolu s tiskárnou dostanete také CD s příslušným softwarem. Mnohem lepší je ale stáhnout si ovladače přímo z oficiálních stránek výrobce a mít tak jistotu, že máte ty aktuální. Nyní se můžeme přesunout k rychlosti tisku, která je veskrze průměrná, ale v prostředí běžné kanceláře bude určitě dostatečná. Výrobce uvádí nejvyšší rychlost tisku černobílého textu 22 stránek za minutu (ppm), nicméně tato hodnota je víceméně nedosažitelná a v reálném světě se rychlost pohybovala okolo 16.9 ppm.

Brother MFC-J5830DW: Klasická multifunkce s možností tisku ve velkém formátu

První stránky se dočkáte po 8 sekundách a při kombinovaném tisku textu, grafiky a podobného obsahu (PDF, PowerPoint) se rychlost samozřejmě ještě nepatrně zhoršila, a to na 11.4 ppm. Jedné barevné fotografie o standardním rozměru 4 x 6 palce se pak dočkáte za 1 minutu a 25 sekund. V celkovém součtu je tedy rychlost veskrze průměrná, ale pro drtivou většinu uživatelů by měla být dostatečná a plně použitelná. V oblasti kvality tisku nejvíce vyniká text, který je vysoce nadprůměrný a výsledky se hodí i pro tisk malého fontu. Jednotlivá písmena jsou ostrá, dobře čitelná a čitelnost se zhorší až při použití opravdu malého fontu. Kvalita tisku grafiky už je ale horší a výsledky se sice pro takové to obyčejnější použití hodí, ale moc oslnivé nejsou. Tiskárna má mírné problémy hlavně s pozadím, které je občas trochu vybledlé a ideální nejsou ani tenké linky. Fotografie na tom nejsou o moc líp a lze si všimnout úbytku detailů, a to hlavně ve světlejších oblastech. Výsledky jsou tak nepatrně horší než to, co dostanete při vyvolání v profesionálním fotolabu.

Brother MFC-J5830DW: Klasická multifunkce s možností tisku ve velkém formátu

Brother MFC-J5830DW je povedená multifunkční tiskárna, která potěší hlavně milovníky kvalitního tisku textu, tisku ve velkém formátu a nízkých provozních nákladů. V těchto oblastech totiž vyniká. Co se týče nedostatků, tak ten hlavní vidíme v nemožnosti použít velký formát i při kopírování, skenování a faxování a úplně ideální není ani kvalita tisku grafiky a fotografií. Cena tohoto modelu se pohybuje okolo 220 dolarů, což je po přepočtu zhruba 5 640 Kč bez DPH.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Brother MFC-J5830DW: Klasická multifunkce s možností tisku ve velkém formátu


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.