Přeposlat Fujifilm Instax Share SP-2: Ze smartphonu přímo do tiskárny

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm Instax Share SP-2: Ze smartphonu přímo do tiskárny

27.07.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V dnešní recenzi se podíváme na trochu netradiční tiskárnu od společnosti Fujifilm, a to na model s označením Instax Share SP-2. Jedná se o tiskárnu určenou pro tisk z mobilního telefonu nebo tabletu, která využívá známý formát Instax Mini a od toho se odvíjejí všechny její přednosti i nedostatky.

Fujifilm Instax Share SP-2: Ze smartphonu přímo do tiskárny

Co je vlastně tato zajímavá tiskárna vůbec zač? Je to vcelku jednoduché, firma Fujifilm vzala formát Instax Mini, známý ze spousty jejich fotoaparátů a prakticky ho vložila do těla kompaktní tiskárny. Tiskárna a tisk samotný tedy funguje na chemické bázi, takže nepotřebujete žádné náplně a podobné věci, protože všechno obstarají filmy Instax Mini. To je samozřejmě na jednu stranu klad, protože dokupujete pouze tyto filmy a nemusíte se starat o náplň, ale na druhou stranu je to i tak trochu nevýhoda, protože tyto filmy jsou poměrně hodně drahé. Deset kusů stojí na našem trhu zhruba 250 Kč s DPH, takže provozní náklady určitě nejsou nejnižší (na druhou stranu nejsou ani nijak extrémně vysoké). Druhá nevýhoda tohoto systému je velikost jednotlivých výtisků, která je 62 x 46 mm a to je maximální plocha, kterou můžete využít (rozměr jednoho filmu je 86 x 54 mm). To je poměrně limitující faktor, a pokud budete chtít tisknout nějaké větší fotografie, budete je muset rozložit na dva filmy, což není úplně ideální.

Fujifilm Instax Share SP-2: Ze smartphonu přímo do tiskárny

Je to zkrátka takový rodinný formát pro tisk menších momentek, a dokud ve Fujitsu nevymyslí podobný přístroj postavený na větších filmech Instax Wide, které jsou jednou tak široké, jako Instax Mini, nějaké větší rozšíření mezi náročnější fotografy pravděpodobně nehrozí. Kompletní rozměry tohoto zajímavého přístroje jsou 131.8 x 89.5 x 40 mm, takže je to příjemně kompaktní model, který dáte bez jakýchkoliv problémů do batohu a můžete ho tak mít všude po ruce. Hmotnost bez baterie a filmu čítá pouhých 250 gramů, takže ruce vám tato tiskárna také neutrhne. Zmínit musíme i povedený a velmi elegantní design, který zaujme hned na první pohled. Instax Share SP-2 pohání uživatelsky vyjímatelná baterie NP-45 a při plném nabití by měla baterie stačit na 100 výtisků v řadě. Baterie se dobíjí pomocí standardního microUSB kabelu, který je součástí balení a její plné nabití zabere zhruba 90 minut. Ovládací panel je vyloženě základní a obsahuje pouze dvě fyzická tlačítka, a to tlačítko vypnutí / zapnutí a druhé tlačítko Reprint.

Fujifilm Instax Share SP-2: Ze smartphonu přímo do tiskárny

Ono víc tlačítek ani není potřeba, protože tisk probíhá prostřednictvím mobilní aplikace Instax Share, která je dostupná jak pro operační systém iOS (od verze 7.1), tak pro Android (od verze 2.3.3). Spárování smartphonu nebo tabletu s tiskárnou je velmi jednoduché, stačí se připojit k WiFi síti, kterou tiskárna vysílá a zadat kód používaný aplikací Instax Share. Ten je defaultně nastavený na 1111, nicméně po prvním připojení jde změnit. Tiskárna tedy komunikuje s telefonem nebo tabletem prostřednictvím WiFi sítě a je to také její jediné rozhraní. Aplikace samotná funguje velmi dobře a bez větších problémů, přičemž jí nechybí ani různé filtry a další možnosti, jak si své fotografie upravit. Je možné dělat různé koláže, změnit barevné fotografie v černobílé, rotace a neschází ani populární sépiový filtr. Jak jsme se již zmínili, malé rozměry filmů jsou docela problém, ale je zde možnost vytisknout větší obrázek do dvou filmů. To je řešení tak trochu přes ruku a ne úplně ideální, protože se budete muset uprostřed fotografie složené ze dvou filmů smířit s poměrně velkým předělem.

Fujifilm Instax Share SP-2: Ze smartphonu přímo do tiskárny

Širší formát Instax Wide by byl dobrým řešením, nicméně Fujifilm prozatím takový přístroj bohužel nenabízí. Možná se ho ale někdy v budoucnosti dočkáme, kdo ví. Tiskárna podporuje klasické formáty JPEG a PNG a výsledná kvalita fotografií je velmi dobrá. Povrch filmu je lesklý, což přidává barvám trochu živosti a v celkovém pohledu působí výsledky příjemně analogově a velmi líbivě. Pokaždé to samozřejmě ideální není a občas si lze všimnout horší úrovně detailů hlavně v tmavších oblastech, nicméně docela pomůže použití funkce Intelligence filter. Nejlépe vypadají makro fotografie, které nabídnou vysokou úroveň detailů i skvělou ostrost a povedený je také černobílý tisk. Při tisku monochromatických fotografií s nebo bez sépiového filtru se dočkáte opravdu zajímavých výsledků se spoustou detailů a velmi dobrým rozlišením jednotlivých odstínů. Občas se sice vyskytly menší problémy s detaily, ale nebylo to nic výrazného.

Fujifilm Instax Share SP-2: Ze smartphonu přímo do tiskárny

Fujifilm Instax Share SP-2 je velmi zajímavý počin, který potěší hlavně příznivce starších systémů instantních fotografií. Firma Fujifilm převedla tuto technologii do moderního světa poměrně úspěšně, nicméně dokonalé to samozřejmě není a několik nedostatků se vyskytlo. Hlavním problémem jsou malé rozměry použitelných filmů, s čímž je potřeba počítat a na tisknutí nějakých náročných scenérií můžete zapomenout. Opomenout nelze ani vyšší pořizovací náklady formátu Instax Mini. Mezi nejlepší vlastnosti tohoto modelu patří dobrá kvalita výsledných fotografií, dobíjecí baterie, povedená aplikace Instax Share a jednoduché používání.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm Instax Share SP-2: Ze smartphonu přímo do tiskárny


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.