Přeposlat Epson Stylus Pro 3800

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Epson Stylus Pro 3800

12.10.2007 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Recenze foto-tiskárny od Epsonu

Epson rozdělil své foto tiskárny do 3 skupin. Řada PictureMate je univerzální stroj jak pro běžné uživatele, tak i pro profesionální fotografy. Vyloženě pro běžné použití a amatérské fotografie je řada Stylus Photo a naopak pro profesionální používání je Stylus Pro. Nicméně Epson nedokázal svou novou high-end tiskárnu na trhu vhodně umístit. Cena je sice nižší než u konkurenční Canon EOS 30D, ale 3800 používá stejný tiskařský systém jako jeho dražší bratr Stylus Pro 4800, ačkoli používají rozdílné náplně. Stejně jako jeho sourozenec, Stylus Pro 3800 umí pracovat s fotopapírem A2. To je určitě více než dostatečná velikost. Tento model může používat skutečně každý. Široký rozsah barevné škály, dlouhodobý tisk, takřka dokonalá kvalita černo-bílého tisku, precizní barevný tisk a velký rozsah používaného papíru ji předurčuje jak pro uživatele, pro které je focení jenom záliba, tak i pro profesionály. Pokud se poohlížíte po něčem levnějším, měli byste brát v potaz Epson Stylus Photo R2400 nebo R1800, HP Photosmart 8750 nebo Canon i9900. Navíc všechny tyto tiskárny zaberou na stole míň místa. Na druhou stranu, pokud si potrpíte nebo potřebujete opravdu kvalitní tisk, tato tiskárna by měla být na vrcholu vašeho žebříčku při vybírání.

Epson Stylus Pro 3800

Design

Tiskárna působí mírně zavalitě, ale i přes to je design celkem stylový. Podavač papíru je vysouvací, aby si lépe poradil s jeho velikostí. Na přední straně je přístup k tiskařské hlavě a náplni. Ale buďte opatrní, tento poklop jde otevřít jenom po stisku tlačítka na ovládacím panelu tiskárny. Takže nedoporučujeme zkoušet to ručně. Hned vedle se nachází malý monochromatický LCD displej, sada ovládacích tlačítek a tlačítko Power. Displej zobrazuje, kolik v jednotlivém zásobníku zbývá barvy, jaký typ černé se právě používá a ještě mnoho dalších informací o tisku. Zásobník papíru je na 120 obyčejného papíru, nebo na 60 kusů fotopapíru a je tu ještě přihrádka pro speciální umělecký papír. Ovládání samotného tisku je velmi jednoduché a nabízí množství různých nastavení. Velmi jsme si oblíbili správu barev, která zahrnuje volby Epson Vivid, Epson Standard a diagramy a grafy. Nebo ji můžete úplně vypnout.

Epson Stylus Pro 3800

Když se podíváte na specifikace, možná nebudete očekávat, že je 3800 tak dobrá, jak ve skutečnosti je. Maximální rozlišení je 2880x1,440dpi, minimální velikost inkoustové kapky je 3.5 picolitru (některé tiskárny mají velikost i 1 picolitr) a tiskařská hlava Epson MicroPiezo nabízí jenom 180 trysek pro konkrétní barvu. Nicméně Epson tvrdí, že funkce Active Meniscus Control spolu s novým algoritmem zaručuje ostrost tisku, kterou ostatní konkurence nenabízí. Ještě jsme nezkoušeli, jestli je toto tvrzení pravdivé, ale můžeme říct, že Stylus 3800 nabízí pozoruhodnou úroveň kontroly tisku. Barvy v náplni jsou: azurová, purpurová, žlutá, matná černá, fotografická černá, světle azurovou, světle purpurovou, světle černou a světle šedou. V každé náplni je 80ml inkoustu. Někteří uživatelé Apple budou možná zklamaní, že tiskárna nepoužívá připojení FireWire. Připojení probíhá přes vysokorychlostní port USB 2.0, takže nějaký pokles rychlosti mezi tiskárnou a počítačem by se neměl projevit.

Epson Stylus Pro 3800

Výkon

Kvalita tisku z Epson Stylus Pro 3800 patří mezi to nejlepší, co jsme v cenové relaci kolem 40 000kč viděli. Maximální hustota černé barvy (DMax) je 2.3D. Samozřejmě kvalita a ostrost barev také závisí na používaném papíru. Při porovnání jednotlivých druhů nám ale vyšlo, že tisk je velmi kvalitní na všech papírech. Životnost vytisknuté fotografie by se měla pohybovat kolem 60ti let. Závisí také na skladovacích podmínkách. Při ideálních skladovacích podmínkách, což je tmavá místnost se stálou teplotou 22 C a vlhkostí 50%, by teoreticky mohly fotografie z 3800 vydržet až 200 let. Černobílé monochromatické fotografie vynikají výbornou úrovní zobrazených detailů. Pokud se rozhodnete používat pokročilou úroveň černobílého tisku, pořádně si pročtěte manuál, hlavně kvůli druhům papíru, který je pro tuto volbu ideální. Jediná větší nevýhoda u tohoto typu tisku je, že v image editoru nejde zobrazit preview chystaného obrázku. Stylus 3800 nepatří mezi nejrychlejší tiskárny. Rozměr 6x10 trvá v kvalitě tisku 1,440dpi (SuperFine) 2 min 8 sec. Pokud tiskárnu přepnete z matné černé barvy na fotografickou černou, čekání se ještě prodlouží, a to na 5 min 18 sec. No a na fotografii o rozměrech 13x19 si počkáte značných 10 min 9 sec. Manuál, který je nabízen v elektronické verzi HTML, odvádí dobrou práci a díky němu se naučíte využívat tuto kvalitní foto-tiskárnu na maximum.

Epson Stylus Pro 3800

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Epson Stylus Pro 3800


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.