Přeposlat Epson Expression Premium XP-6100: Kompaktní multifunkční tiskárna jako stvořená do domácnosti

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Epson Expression Premium XP-6100: Kompaktní multifunkční tiskárna jako stvořená do domácnosti

26.06.2019 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Multifunkce Expression Premium XP-6100 od společnosti Epson spadá mezi příjemně kompaktní tiskárny, které toho vzhledem ke své velikosti umí nabídnout opravdu hodně. V tomto případě se můžeme těšit hlavně na perfektní tisk fotografií a dobrou mobilní konektivitu, tak se na tento model pojďme podívat trochu blíž.

Epson Expression Premium XP-6100: Kompaktní multifunkční tiskárna jako stvořená do domácnosti

Tato tiskárna je klasická barevná inkoustová multifunkce typu 3v1, takže kromě tisku zvládne také kopírovat či skenovat. Jednotka faxu ve výbavě schází a z toho je patrné, že výrobce tímto modele míří hlavně na domácnosti a tak tomu opravdu je. Provozní náklady jsou spíše vyšší, takže v kanceláři s vysokou výtěžností by se tato tiskárna pravděpodobně neuchytila. Mobilní tisk samozřejmě neschází a v tomto ohledu je na tom tato tiskárna opravdu výtečně. Hlavním prvkem mobilního tisku je rozhraní WiFi Direct, které se stará o přímé spojení mezi tiskárnou a mobilním telefon a kromě toho si tento model poradí také s protokoly třetích stran v podobě Apple AirPrint, Google Cloud Print, Fire OS a neschází ani certifikace Mopria pro snadný tisk z mobilních telefonů s Androidem. Tiskárna si pak pochopitelně poradí také s aplikací Epson Connect, která obsahuje části Email Print, Remote Print, Scan to Cloud, iPrint App (iOS, Android), Print and Scan App (Windows), a Creative Print App (iOS, Android). Ani to ale pořád není všechno, na šasi tohoto modelu se nachází slot na paměťové karty SD a microSD, takže je možné tisknout i z tohoto média a neschází ani USB port pro tisk z a skenování na USB flash disk.

Epson Expression Premium XP-6100: Kompaktní multifunkční tiskárna jako stvořená do domácnosti

Milovníci tisku fotografií přímo z fotoaparátu pak určitě ocení technologii PictBridge, která to umožňuje a co do alternativních zdrojů tisku si u této tiskárny opravdu není na co stěžovat. Design je velmi jednoduchý, přímočarý a moc ho rozebírat ani nemusíme, ale na chvíli se zastavíme u rozměrů. Ty jsou 502.9 x 347.9 x 142.2 mm, takže se jedná o hezky kompaktní kousek, který moc místa nezabere a k uložení postačí i průměrně velký pracovní stůl. Hmotnost se pak zastavila na hodnotě 6.6 kg, takže manipulace je naprosto bezproblémová a snadná i pro jednoho. Ovládací panel se nachází na výklopném panelu na přední straně a skládá se z 2.4 palcového barevného nedotykového displeje, který je doplněný o několik dalších tlačítek. Uživatelské rozhraní je poměrně jednoduché, intuitivní a přejde rychle do krve, takže s nastavením a ovládáním nejsou žádné větší obtíže. Vstupní zásobník zvládne pojmout skromných 100 listů papíru, což je lehce pod průměrem, ale v této třídě tiskáren to není nic výjimečného. Hned nad tímto hlavním zásobníkem je umístěný druhý zásobník, do kterého se vejde 20 listů fotopapíru a ještě bychom měli dodat, že maximální měsíční výtěžnost výrobce neudává.

Epson Expression Premium XP-6100: Kompaktní multifunkční tiskárna jako stvořená do domácnosti

Co se týče konektivní výbavy, tak ta obsahuje klasický USB port, vestavěný WiFi přijímač s rozhraním WiFi Direct, PictBridge a slot na paměťové karty, přičemž port Ethernet ve výbavě schází. To je ale vzhledem k zaměření tiskárny v první řadě na domácnosti logické a toto rozhraní moc uživatelům pravděpodobně chybět ani nebude. Co ale neschází, je automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk a to si naopak zaslouží pochvalu (automatický podavač už ale ve výbavě není). Uvedení tiskárny do provozu je velmi snadný a nekomplikovaný úkon, který moc času nezabere a po nalezení vhodného místa na stole, zapojení nezbytné kabeláže a prvotním nastavení se můžete pustit do práce. Spolu s tiskárnou samozřejmě dostanete doprovodný software i ovladače, nicméně v případě ovladačů určitě doporučujeme přímé stažení z webu výrobce, díky čemuž budete mít jistotu, že máte ty aktuální. Co se týče operačních systémů, tak tato tiskárna si poradí s klasickými Windows XP (SP3), Vista, 7, 8 / 8.1 a 10 a lze ji provozovat také pod systémem Mac OS X od Applu (Mac OS X 10.6.8).

Epson Expression Premium XP-6100: Kompaktní multifunkční tiskárna jako stvořená do domácnosti

Rychlost tisku spadá do nadprůměru a přímo výrobce na svých stránkách uvádí nejvyšší rychlost tisku 15.8 stránek za minutu (ppm) při monochromatickém a 11.3 při barevném tisku. Těchto výsledků je možné dosáhnout i v reálném světě a při tisku textu se rychlost pohybovala okolo 15.7 ppm. Při kombinovaném tisku výstupů z Excelu, PowerPointu a Adobe Acrobatu vykazovala tiskárna rychlost 6.6 ppm a to se dá opět zařadit do mírného nadprůměru. Nyní se můžeme přesunout ke kvalitě tisku a v tomto ohledu jsou na tom nejlépe fotografie, což ale určitě nikoho nepřekvapí. Výsledné fotografie jsou plné detailů, podání barev je výborné a výtky nemáme ani k ostrosti, takže výsledky jsou stejné nebo i lepší než to, co dostanete při vyvolání ve fotolabu. Tiskárna nemá problémy ani s grafikou či textem, takže ačkoliv se nejedná o model přímo určený do kanceláří, výsledky jsou bez problémů použitelné i pro pracovní nasazení. Jednotlivá písmena jsou ostrá a tím pádem skvěle čitelná i při použití malého fontu a při tisku grafiky si tiskárna poradí i s tenkými linkami. Provozní náklady jsou spíše vyšší, nicméně to je v této kategorii víceméně normální a tato tiskárna má tedy smysl pouze s nižší výtěžností. Při vyšším nátisku se už pořádně prodraží.

Epson Expression Premium XP-6100: Kompaktní multifunkční tiskárna jako stvořená do domácnosti

Epson Expression Premium XP-6100 je povedená multifunkční tiskárna, která potěší kompaktními rozměry, dobrou podporou mobilního tisku, schopností tisku z USB flash disku i velmi slušnou rychlostí. Zajímavostí je také možnost zahájení tisku hlasem, k čemuž ale budete potřebovat Alexu od Amazonu nebo Google Assistant. Co se týče nevýhod, tak dvě hlavní vidíme v absenci automatického podavače a vyšších provozních nákladech, nicméně vyšší náklady na jeden výtisk jsou této třídě tiskáren víceméně normálním jevem.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Epson Expression Premium XP-6100: Kompaktní multifunkční tiskárna jako stvořená do domácnosti


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.