Přeposlat Epson WorkForce ST-4000: Dražší, ale rychle, kvalitně a úsporně tisknoucí multifunkce

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Epson WorkForce ST-4000: Dražší, ale rychle, kvalitně a úsporně tisknoucí multifunkce

15.05.2019 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tiskárna WorkForce ST-4000 od společnosti Epson je multifunkce určená do spíše náročnějšího prostředí, kde uživatelé ocení její univerzálnost, rychlý i kvalitní tisk a nízké provozní náklady. Úplně bez chyb se to ale samozřejmě neobešlo, tak si pojďme tento model prohlédnout trochu blíže.

Epson WorkForce ST-4000: Dražší, ale rychle, kvalitně a úsporně tisknoucí multifunkce

Jedná se o klasickou barevnou inkoustovou multifunkční tiskárnu typu 4v1, takže umí jak tisknout, tak kopírovat, skenovat a v její výbavě se nachází také jednotka faxu. Tento model je postavený na tiskařské technologii PrecisionCore, takže tiskne opravdu výtečně a díky velmi dobré zásobě inkoustu v balení nabídne i nízké provozní náklady. Na to všechno se ale podíváme až v závěru. Kromě klasického tisku si tento model samozřejmě poradí i s mobilním a online tiskem, bez kterého si dnešní tiskárny už ani neumíme představit a přímou komunikaci mezi mobilním telefonem a tiskárnou obstarává klasické rozhraní WiFi Direct. Samozřejmě neschází ani podpora protokolů třetích stran, a to Apple AirPrint, Google Cloud Print, Android Printing, Fire OS Printing a tiskárna disponuje také certifikací Mopria. Uživatelé budou moct sáhnout i po aplikaci Epson Connect, která pod sebou sdružuje jednotlivé moduly jako Email Print, Remote Print, Scan to Cloud a iPrint. Je toho tedy opravdu hodně a v oblasti alternativního tisku si na své přijdou i náročnější uživatelé. Design moc řešit nemusíme, tento model nese všechny typické rysy moderních tiskáren Epson a na jeho přední straně najdeme jednoduchý a velmi přímočarý ovládací panel, který jednodušší už snad ani být nemohl.

Epson WorkForce ST-4000: Dražší, ale rychle, kvalitně a úsporně tisknoucí multifunkce

Je umístěný na vyklápěcím panelu a skládá se ze 2.4 palcového barevného dotykového displeje, který je doplněný o tři hardwarová tlačítka a indikátor faxu. A to je vlastně všechno, žádné další ovládací prvky na šasi nenajdeme a víceméně všechny akce se provádí přes dotykový displej. Uživatelské rozhraní je poměrně jednoduché a přejde rychle do krve, takže s ovládáním nejsou žádné problémy, nicméně displeje mohl být určitě o kousek větší. Je totiž až zbytečně malý, takže jedinci s většími prsty by mohli mít trochu problémy a větší displej by zkrátka udělal ovládání příjemnější po všech stránkách. Když už jsme nakousli ty rozměry, tak vězte, že model ST-4000 měří 502.9 x 416.5 x 254 mm a váží 7.3 kg, takže je stejně velký, jako předchozí generace s označením ET-4750. Tento model je sice větší než drtivá většina hlavních konkurentů, ale pořád se jedná o tiskárnu spíše středních rozměrů, která na stole nějak extrémně moc místa nezabere a je možné s ní sdílet pracovní stůl. Vstupní zásobník této tiskárny zvládne pojmout 250 listů papíru, což je v této třídě dostatečné a jedná se o jediný vstup papíru. To znamená, že pokud budete chtít použít jiný typ nebo velikost papíru, musíte ten stávající dát pryč a zásobník přenastavit.

Epson WorkForce ST-4000: Dražší, ale rychle, kvalitně a úsporně tisknoucí multifunkce

Co se týče měsíční výtěžnosti, tak maximum je 5000 výtisků s tím, že výrobcem doporučené maximum je 800 výtisků. To je takový průměr a třeba hlavní konkurent od Brotheru, model MFC-J995DW, má stejné měsíční maximum, ale výrobcem doporučené maximum je takřka jednou takové. Ve výbavě tohoto modelu neschází automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk a výrobce ho osadil také automatickým podavačem (ADF) s kapacitou 30 listů. Podavač ale bohužel není oboustranný, takže při kopírování nebo skenování více dokumentů na obě strany bude nutné je všechny manuálně otočit. V této třídě ale není automatický oboustranný podavač nic běžného a víceméně jedinou tiskárnou, která má podavač oboustranný, je HP OfficeJet 6978. Konektivní výbava zahrnuje USB port, WiFi přijímač s rozhraním WiFi Direct a neschází ani port Ethernet. Uvedení do provozu je poměrně snadné, stačí najít vhodné místo na stole, naplnit zásobník papírem a po zapojení nezbytné kabeláže a prvotním nastavení je možné pustit se do práce. Spolu s tiskárnou dostanete také ovladače a doprovodný software, nicméně minimálně v případě ovladačů určitě doporučujeme přímé stažení z webu výrobce, díky čemuž budete mít jistotu, že máte ty nejnovější.

Epson WorkForce ST-4000: Dražší, ale rychle, kvalitně a úsporně tisknoucí multifunkce

Co se týče operačních systémů, tak tento model umí pracovat pod Windows 7 / 8 / 10, pod pracovními Windows Server (2003 / 2016) a ochuzeni nebudou ani uživatelé systému Mac OS X od Applu (10.6 – 10.12.x). Nyní se můžeme přesunout k rychlosti tisku, která je výborná a Epson WorkForce ST-4000 platí ve své třídě za jeden z nejrychlejších modelů. Výrobce na svých stránkách udává maximum 15 stránek za minutu (ppm) pro monochromatický a 8 ppm pro barevný tisk, přičemž v reálném světě jsou výsledky ještě lepší. Klasický tisk textu probíhal rychlostí 16.5 ppm (první stránka vyjede z tiskárny po 9 sekundách) a při kombinaci (Acrobat, Excel a PowerPoint) se rychlost pohybovala okolo 7.6 ppm. Kvalita tisku je pak vskutku excelentní a skvěle je na tom jak text, tak grafika a pozadu nezůstaly ani fotografie. Jednotlivá písmena jsou takřka dokonale ostrá a čitelnost je tak perfektní i při použití opravdu malého fontu. Tiskárna si dobře poradí i s tenkými linkami, takže grafika je bez připomínek a fotografie nabízí dobrý mix povedeného barevného podání, vysoké ostrosti a spousty detailů. Zmínit musíme i nízké provozní náklady a spolu s tiskárnou dostanete dostatek inkoustu na vytištění 14 000 černobílých nebo 11 200 barevných stran. Lépe je na tom co se týče nákladů na jeden výtisk jenom řada MegaTank od Canonu.

Epson WorkForce ST-4000: Dražší, ale rychle, kvalitně a úsporně tisknoucí multifunkce

Epson WorkForce ST-4000 je skvělá multifunkční tiskárna, která je určena hlavně do kancelářského prostředí nebo do pracovních skupin. Mezi hlavní klady tohoto modelu patří precizní a rychlý tisk, nízké provozní náklady a fakt, že spolu s tiskárnou dostanete opravdu štědrou porci inkoustu. Co se týče nedostatků, tak ten hlavní vidíme v tom, že automatický podavač není oboustranný a postrádali jsme také víceúčelový zásobník. Ani cena pohybující se okolo 500 dolarů (cca 11 460 Kč bez DPH) není z nejnižších.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Epson WorkForce ST-4000: Dražší, ale rychle, kvalitně a úsporně tisknoucí multifunkce


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.