Přeposlat Brother MFC-J690DW: Typický zástupce domácích inkoustových multifunkcí

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Brother MFC-J690DW: Typický zástupce domácích inkoustových multifunkcí

15.08.2018 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Barevná inkoustová multifunkce Brother MFC-J690DW spadá do populární kategorie základních tiskáren určených pro domácnosti či menší pracovní skupiny. Provozní náklady jsou ale klasicky vyšší, takže to bude chtít trochu propočítat, jestli se vám tento model vyplatí.

Brother MFC-J690DW: Typický zástupce domácích inkoustových multifunkcí

Základní inkoustové multifunkce pro domácnosti či malé pracovní skupiny jedou všechny podle stejného scénáře. Nízká pořizovací cena, dobrá kvalita tisku a vysoké provozní náklady. V těchto třídách výrobci už poměrně dlouho vydělávají na náplních a samotnou tiskárnu kolikrát prodají pod cenou nebo s minimální marží. Na stejném principu je postavená také tiskárna Brother MFC-J690DW, která není moc drahá na pořízení (vyjde na 100 dolarů, tedy na zhruba 2 260 Kč bez DPH), ale provozní náklady už jsou vysoké a chce to tedy propočítat, jestli se vám vůbec vyplatí. Pokud ale netisknete enormní počty dokumentů či fotografií, většinou se tyto tiskárny pro těch pár výtisků měsíčně pořád vyplatí. MFC-J690DW je klasická multifunkce, která umí tisknout, kopírovat, skenovat a obsahuje také jednotku faxu. Podporuje samozřejmě i mobilní tisk, bez kterého už by to v dnešní době nešlo a přímou komunikaci s mobilním telefonem obstará klasické rozhraní WiFi Direct. Tiskárně neschází ani certifikace Mopria pro jednoduchý tisk z telefonů s operačním systémem Android a z dalších možností mobilního tisku bychom měli zmínit také Apple AirPrint, Google Cloud Print či Brother iPrint&Scan. Kromě toho umí tiskárna tisknout také z cloudů Google Drive nebo OneDrive.

Brother MFC-J690DW: Typický zástupce domácích inkoustových multifunkcí

Co se týče mobilního tisku, tak v tomto ohledu je tedy všechno v nejlepším pořádku. Design této tiskárny je docela povedený, je vyvedený spíše v minimalistickém duchu, a kromě toho potěší i kvalitním zpracováním. Její kompletní rozměry čítají 398.7 x 340.3 x 172.7 mm a hmotnost se zastavila na hodnotě 8.2 kg, tudíž je to vcelku kompaktní i lehký kousek a s nalezením vhodného místa na stole by neměly být žádné větší problémy. S touto tiskárnou je tedy možné sdílet i menší pracovní stůl. Ovládání a nastavení probíhá prostřednictvím barevného dotykového displeje s úhlopříčkou 2.7 palce, kterému dělá společnost čtveřice klasických, hardwarových tlačítek (funkce zpět, domů, zrušit a zapínací tlačítko). Systém ovládání je vcelku intuitivní, přejde lehce do krve a v této oblasti tak nejsou vůbec žádné problémy. Co se týče vstupní kapacity, tak vzhledem k nízké pořizovací ceně nelze čekat zázraky a těch se opravdu nedočkáme. Vstupní kapacita tohoto modelu je 100 listů papíru, výstupní se zastavila na polovině a maximální měsíční výtěžnost čítá 2500 výtisků (výrobcem doporučené maximum je 1000 výtisků).

Brother MFC-J690DW: Typický zástupce domácích inkoustových multifunkcí

Automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk neschází a tato tiskárna je vybavena také automatickým podavačem (ADF) s kapacitou 20 listů papíru. To znamená, že je možné skenovat, kopírovat nebo faxovat více dokumentů zároveň a nemusíte je tak po každém listu měnit manuálně. Konektivní výbava je víceméně klasická a obsahuje USB port, WiFi přijímač s rozhraním WiFi Direct a neschází ani port Ethernet. Uvedení tiskárny do provozu je velmi snadný a nekomplikovaný úkon, který zabere pouze pár okamžiků. Stačí najít vhodné místo na stole, zapojit nezbytnou kabeláž a po prvotním nastavení se můžete pustit do práce. Součástí balení jsou samozřejmě ovladače a doprovodný software, nicméně minimálně u ovladačů doporučujme stáhnutí přímo z webu výrobce, díky čemuž budete mít jistotu, že máte ty nejaktuálnější. Co se operačních systémů týče, tak tato tiskárna si poradí s klasickými Windows (7, 8 / 8.1, 10) a umí pracovat také pod systémem Mac OS X od Applu. Nyní se můžeme přesunout k rychlosti tisku, která není špatná a celkově by se dala zařadit do průměru. Výrobce na svých stránkách uvádí nejvyšší rychlost monochromatického tisku 12 stránek za minutu (ppm) a při reálném použití je možné této hodnoty takřka dosáhnout.

Brother MFC-J690DW: Typický zástupce domácích inkoustových multifunkcí

Při tisku 12 stránkového dokumentu z Wordu byla výsledná rychlost 10.6 ppm, což sice není úplně to, co výrobce slibuje, ale moc se od toho neliší. Při kombinovaném tisku (Word, Excel, Acrobat a PowerPoint) klesla rychlost na 4.1 ppm, tedy opět takový průměr, a to ostatně platí také pro tisk barevných fotografií (jedna barevná o rozměru 4x6 palce zabere tiskárně zhruba 30 sekund). Rychlost tisku je tedy průměrná, ale jak je na tom jeho kvalita? Velmi podobně a z trojice text, grafika a fotografie je nejhorší tisk grafiky. Při něm měla tiskárna občasné problémy se stálostí barev na jednolitém pozadí, při přechodu z jedné barvy na druhou a občas bylo možné všimnout si i pásků. Fotografie na druhou stranu vypadají skvěle, nabídnou výborné podání barev, nadprůměrnou ostrost a vysokou úroveň detailů. Překvapivě dobrá je pak i kvalita tisku textu a díky dobré ostrosti jsou jednotlivá písmena bez problémů čitelná i při použití malého fontu. Neduhem této tiskárny jsou pak vysoké provozní náklady patřící v této třídě k nejvyšším, nicméně mezi základními, levnými tiskárnami to není nic výjimečného.

Brother MFC-J690DW: Typický zástupce domácích inkoustových multifunkcí

Brother MFC-J690DW je základní inkoustová multifunkce typu 4v1, která potěší hned v několika ohledech. Nabídne rozumnou pořizovací cenu, jednoduchý design s kvalitním zpracováním, vcelku kompaktní rozměry a povedený ovládací panel. Pochvalu si zaslouží i dobrá kvalita tisku textu a fotografií, stejně tak jako přítomnost automatického podavače. Mezi nevýhody tohoto modelu patří třeba horší kvalita tisku grafiky a vysoké provozní náklady, nicméně právě vyšší náklady jsou něco, co je v této třídě víceméně normální.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Brother MFC-J690DW: Typický zástupce domácích inkoustových multifunkcí


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.