Přeposlat Brother MFC-J497DW: Kvalitně tisknoucí a dobře vybavená multifunkce s vyššími provozními náklady

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Brother MFC-J497DW: Kvalitně tisknoucí a dobře vybavená multifunkce s vyššími provozními náklady

25.07.2018 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tiskárně MFC-J497DW od společnosti Brother se nedá jedno upřít, a sice to, že nabízí opravdu hromadu funkcí a vlastností v kompaktním těle za příznivou cenu. Bez několika nedostatků se to ale samozřejmě neobešlo, tak se pojďme na tuto tiskárnu podívat trochu podrobněji.

Brother MFC-J497DW: Kvalitně tisknoucí a dobře vybavená multifunkce s vyššími provozními náklady

Jedná se o klasického zástupce multifunkčních inkoustových barevných tiskáren a tento model je jako takový určený hlavně pro použití v méně vytížených pracovních skupinách (nebo domácích kancelářích). Svou práci si samozřejmě bez problémů zastane i v domácnosti, ale je vybavený také jednotkou faxu a ta doma moc využití v dnešní době už nemá. Kromě faxování umí tento model samozřejmě i tisknout, kopírovat a skenovat, přičemž nezůstalo pouze u toho a výrobce nezapomněl ani na dnes velmi rozšířený mobilní tisk. V tomto ohledu si není vůbec na co stěžovat, tiskárna podporuje rozhraní Apple AirPrint, disponuje certifikací Mopria pro snadný tisk z mobilních telefonů s Androidem a dále podporuje i Google Cloud Print a aplikaci Brother iPrint&Scan. O přímé spojení s mobilním telefonem se stará technologie WiFi Direct (není tedy nutné mít telefon či tiskárnu na nějaké společné síti) a tiskárna také zvládá skenovat v různých formátech (Word, Excel, PowerPoint, PDF) či přímo do emailu. Velkou zbraní tohoto modelu jsou jeho příjemné rozměry čítající 398.8 x 340.3 x 172.7 mm, které z něj dělají jednu z nejkompaktnějších tiskáren ve své třídě.

Brother MFC-J497DW: Kvalitně tisknoucí a dobře vybavená multifunkce s vyššími provozními náklady

Potěšující je i velmi nízká hmotnost, která se zastavila na hodnotě 8.2 kg a s manipulací nebo nalezením vhodného místa tak zcela jistě nenastanou žádné větší problémy. S touto sympaticky kompaktní a lehkou tiskárnou je tak možné sdílet i menší pracovní stůl, na kterém moc prostoru nezabere. Design je takový jednoduchý a přímočarý, nicméně bílo-černá varianta vypadá i docela elegantně (celá černá je trochu nudná) a dominantu vzhledu zcela jistě tvoří ovládací panel umístěný na přední části. Ten se skládá z barevného nedotykového displeje s úhlopříčkou 1.8 palce a ten je doplněný o hromadu různých fyzických tlačítek. Neschází třeba čtyřsměrový ovladač s potvrzovacím středem, alfanumerická klávesnice nebo dedikovaná tlačítka pro fax, skener, kopírku a web. Ovládací panel vypadá složitě, ale jakmile si na něj a na styl ovládání zvyknete, všechno bude v nejlepším pořádku. Tento styl ovládání sice není tak pohodlný jako přes dotykový displej, ale funguje dobře, a to je nejdůležitější. Součásti standardní výbavy je vstupní zásobník s kapacitou 100 listů papíru, což není žádný zázrak a výstupní kapacita čítá 50 výtisků (opět nic extra).

Brother MFC-J497DW: Kvalitně tisknoucí a dobře vybavená multifunkce s vyššími provozními náklady

Pro potřeby domácích kanceláří by to ale mělo být jakž takž dostatečné, a to ostatně platí také pro maximální měsíční výtěžnost čítající 2500 výtisků (výrobce doporučuje 1000 výtisků měsíčně). Ve výbavě neschází automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk, což vzhledem k velmi nízké pořizovací ceně určitě chválíme a v této cenové kategorii není tento prvek pořád samozřejmostí. To platí i pro automatický podavač papíru (ADF), kterým je tato tiskárna také vybavena a je tedy možné skenovat více dokumentů zároveň. Automatický podavač zvládne pojmout až 20 dokumentů, nicméně oboustranné skenování bohužel nezvládá. Konektivní výbava je víceméně standardní a obsahuje USB port, WiFi přijímač a již zmíněnou technologii WiFi Direct, přičemž port Ethernet schází. Uvedení do provozu je nesmírně jednoduché, stačí najít vhodné místo na stole, zapojit nezbytnou kabeláž, naplnit zásobník papírem a po prvotním nastavení je možné pustit se do práce. Spolu s tiskárnou dostanete také doprovodný software a samozřejmě i ovladače, nicméně všechno je pochopitelně dostupné ke stažení přímo na stránkách výrobce a minimálně v případě ovladačů to doporučujeme udělat a mít tak jistotu, že máte ty nejaktuálnější.

Brother MFC-J497DW: Kvalitně tisknoucí a dobře vybavená multifunkce s vyššími provozními náklady

Co se týče operačních systémů, tak tato tiskárna umí pracovat pod klasickými Windows (7, 8 / 8.1 a 10), pod pracovními Windows Server (2008, 2008 R2, 2012, 2012 R2) a ochuzeni nejsou ani uživatelé systému Mac OS X od Applu (v10.11.6, 10.12.x, 10.13.x). Většina základních inkoustových tiskáren se s rychlostí tisku pohybuje okolo 12 stránek za minutu (ppm) a právě to je hodnota, kterou na svých stránkách uvádí i výrobce tohoto modelu. Při základním tisku textu byla reálná rychlost 11 ppm, takže se skoro přiblížila té papírové a při kombinaci (Excel, PowerPoint a PDF) spadla rychlost na 4.4 ppm. To je v této kategorii taková normální hodnota a platí to i pro 32 sekund trvající tisk barevné fotografie o rozměru 4x6 palce. Samotná kvalita tisku je pak velmi dobrá a vyniká právě hlavně tisk fotografií, které mají hezké barvy, spoustu detailů a jsou příkladně ostré. Problémy nejsou ani v oblasti grafiky (tiskárna si většinou poradí i s tenkými linkami) a text je bez problémů použitelný i pro pracovní nasazení. V oblasti kvality tisku problémy tedy nejsou, ale provozní náklady jsou vyšší a platí dokonce za jedny z nejvyšších v této třídě. Je tedy nutné si spočítat, jak moc máte v plánu tisknout a zda se vám tato jinak perfektní tiskárna vyplatí.

Brother MFC-J497DW: Kvalitně tisknoucí a dobře vybavená multifunkce s vyššími provozními náklady

Brother MFC-J497DW je povedená inkoustová multifunkce, která nabídne hromadu schopností a neoddiskutovatelnou kvalitu za více než příznivou cenu. Tiskne kvalitě, rychlost tisku je solidní, výbava dobrá, funkčnost po všech stránkách výborná a určitě boduje i velmi kompaktními rozměry. Pokud bychom měli tomuto modelu něco vytknout, byla by to horší vstupní i výstupní kapacita a vysoké provozní náklady, které jsou v drtivé většině případů vyšší než u hlavní konkurence. Oficiální cena tohoto modelu je 80 dolarů, což je po přepočtu zhruba 1 765 Kč bez DPH.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Brother MFC-J497DW: Kvalitně tisknoucí a dobře vybavená multifunkce s vyššími provozními náklady


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.