Přeposlat Epson Expression Home XP-5100: Kompaktní domácí tiskárna 3v1 s dobrými schopnostmi a vyššími provozními náklady

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Epson Expression Home XP-5100: Kompaktní domácí tiskárna 3v1 s dobrými schopnostmi a vyššími provozními náklady

04.07.2018 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V dnešní recenzi se opět vydáme ke společnosti Epson a trochu podrobněji si proklepneme tiskárnu Expression Home XP-5100. Jedná se o poměrně obyčejnou tiskárnu určenou pro použití výhradně v domácnosti, která vyniká hlavně příjemnou cenou a kvalitním tiskem.

Epson Expression Home XP-5100: Kompaktní domácí tiskárna 3v1 s dobrými schopnostmi a vyššími provozními náklady

Jedná se o barevnou inkoustovou multifunkci typu 3v1, takže zvládne tisknout, kopírovat a skenovat. Jednotka faxu ve výbavě schází, protože se jedná o model mířící vyloženě do prostředí domácností a disponuje stejným problémem (či vlastností), jako drtivá většina konkurenčních modelů. Při pořizování je tato tiskárna docela levná, no provoz už je poměrně drahý a při koupi si to chce alespoň trochu propočítat, jak moc máte v plánu tisknout. Při menším vytížení samozřejmě vyšší provozní náklady nijak extra nevadí a vysoká kvalita tisku to vynahradí, ale při vyšším vytížení už se tento model moc nevyplatí. Jedna z hlavních předností tohoto modelu jsou příjemně kompaktní rozměry čítající 375‎ x 347 x 187 mm a nízká hmotnost, která se zastavila na hodnotě 5.5 kg. S nalezením vhodného místa tak nejsou žádné větší problémy, manipulace je jednoduchá a s touto tiskárnou lze sdílet i menší pracovní stůl. Design je velmi jednoduchý, přímočarý a dominantu tohoto modelu tvoří výklopný ovládací panel na přední straně, který obsahuje 2.4 palcový barevný displej obklopený doprovodnými senzorovými tlačítky.

Epson Expression Home XP-5100: Kompaktní domácí tiskárna 3v1 s dobrými schopnostmi a vyššími provozními náklady

Displej není dotykový, ale to ničemu nevadí, protože styl ovládání je velmi snadný, uživatelské rozhraní je přehledné a celkově nejsou s ovládáním či nastavením žádné větší problémy. Jak jsme se zmínili již v úvodu, tato tiskárna umí tisknout, kopírovat a skenovat, nicméně u obyčejného tisku z počítače nezůstalo a samozřejmě neschází ani dnes velmi populární mobilní tisk. O přímou komunikaci s mobilním telefonem se stará rozhraní WiFi Direct a tiskárna podporuje také platformy třetích stran, a to konkrétně Apple AirPrint, Easy Photo Scan, Google Cloud Print či Mopria Print Service. Zvládá tedy tisknout z mobilních telefonů se systémy iOS, Android a poradí si dokonce i se systémem Fire OS od Amazonu. Použít lze samozřejmě také mobilní aplikaci Epson Connect, která zvládá třeba skenování přímo do cloudu, vzdálený tisk nebo tisk z Facebooku. Zmínit musíme také podporu paměťových karet SD, které se vkládají do slotu v levém spodním rohu přední části. Tato tiskárna zvládne pojmout 150 listů papíru (nebo 20 listů fotopapíru), což není v této třídě vůbec špatné a v této kategorii není problém najít tiskárny i s podstatně nižší kapacitou (60 - 100 listů).

Epson Expression Home XP-5100: Kompaktní domácí tiskárna 3v1 s dobrými schopnostmi a vyššími provozními náklady

Výstupní zásobník má pouze malou kapacitu, ale to není v této třídě nic zásadního a maximální měsíční výtěžnost výrobce neuvádí. S neuváděním této informace začal před nějakou dobou Canon a Epson se nyní přidal. Součástí výbavy je automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk a konektivní výbava zahrnuje USB port, WiFi přijímač a již zmíněnou technologii WiFi Direct. Port Ethernet schází, ale to opět není v této kategorii nic nečekaného. Uvedení této tiskárny do provozu je velmi snadné a víceméně nekomplikované, stačí najít vhodné místo na stole, udělat nezbytné úkony nutné pro připojení a je hotovo. Spolu s tiskárnou dostanete také CD s doprovodným softwarem a ovladači, nicméně všechno je samozřejmě dostupné i na stránkách výrobce a určitě doporučujeme stáhnout si alespoň ovladače. Co se týče operačních systémů, tak tato tiskárna si poradí s klasickými Windows (XP, Vista, 7, 8 / 8.1 a 10), s jejich pracovní verzí Server (2003, 2008 a 2012) a ochuzeni nebudou ani uživatelé systému Mac OS X od Applu (10.6.8 a novější).

Epson Expression Home XP-5100: Kompaktní domácí tiskárna 3v1 s dobrými schopnostmi a vyššími provozními náklady

Výrobce na svých stránkách uvádí nejvyšší rychlost monochromatického tisku 14 stánek za minutu (ppm) a u barevného pak 7.5 ppm, přičemž tyto hodnoty jsou takřka dosažitelné i v reálném světě. Průměrná rychlost monochromatického tisku textu je 13.8 ppm a to určitě není špatné. Při kombinovaném tisku (Acrobat, Excel a PowerPoint) se rychlost pohybovala okolo 4.8 ppm, což sice nevypadá nijak zajímavě, ale v rámci třidy se jedná o nadprůměr. Dobrý výsledek panuje i při tisku fotografií a jedna barevná fotka o standardním rozměru 4x6 palce je dílem 32 sekund. Rychlost tisku je tedy velmi slušná a platí to i pro jeho kvalitu. Text sice není na úrovni laserových modelů, ale i tak jsou jednotlivá písmena bez problémů čitelná i při použití menšího fontu a žádné větší výtky nemáme ani směrem ke grafice. Tiskárna si bez problémů poradila také s tenkými linkami, grafy mají ostré hrany a celkově se dají výsledky použít i pro náročnější pracovní nasazení. Fotografie jsou pak výborné, s dobrým podáním barev, nadprůměrnou ostrostí a vysokou mírou detailů.

Epson Expression Home XP-5100: Kompaktní domácí tiskárna 3v1 s dobrými schopnostmi a vyššími provozními náklady

Epson Expression Home XP-5100 je povedená inkoustová tiskárna, která je přímo určená pro použití v domácím prostředí. V něm potěší kompaktními rozměry, jednoduchým ovládacím panelem, rychlým a kvalitním tiskem a v neposlední řadě i dobrými schopnostmi v oblasti mobilního tisku. Pořizovací cena je nízká, pohybuje se okolo 2 500 Kč s DPH, ale provozní náklady jsou poměrně vysoké a chce si to trochu propočítat plánovanou výtěžnost.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Epson Expression Home XP-5100: Kompaktní domácí tiskárna 3v1 s dobrými schopnostmi a vyššími provozními náklady


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.