Přeposlat DNP DS-RX1HS: Profesionální fototiskárna za rozumnou cenu

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

DNP DS-RX1HS: Profesionální fototiskárna za rozumnou cenu

30.08.2017 | Ondřej Koníček | Komentářů: 0 |

V dnešní recenzi se trochu podrobněji podíváme na docela úzce zaměřenou tiskárnu, a to na model s označením DNP DS-RX1HS. Jedná se o termosublimační fototiskárnu, která se vyznačuje velmi kvalitním tiskem a relativně rozumnou cenou, nicméně několik nedostatků se jí samozřejmě nevyhnulo.

DNP DS-RX1HS: Profesionální fototiskárna za rozumnou cenu

Před sebou máme jednoúčelovou fototiskárnu, která slouží výhradně k tisku fotografií, a to prostřednictvím termosublimační technologie. Jedná se o ideální přístroj například pro profesionální fotografy, kteří chtějí své fotografie také tisknout a prodávat. Proti předchozí verzi je tato novinka v celkovém součtu až o 20 % rychlejší, a i když nedosahuje rychlosti například podstatně dražšího modelu DP-DS620A, pořád se jedná o vcelku svižný stroj, ačkoliv tento model staví i na jiných přednostech. Kompletní rozměry této tiskárny jsou 350.5 x 320 x 279.4 mm a její hmotnost se zastavila na hodnotě 13.6 kg, takže se jedná, ve své třídě, o vcelku standardní tiskárnu. Vzhledem ke kompaktnímu šasi ale hmotnost při prvním potěžkání tak trochu překvapí, protože je vyšší, než jak by se mohlo zdát. Díky již zmíněným rozměrům se jedná o ideální tiskárnu pro použití například ve samoobslužném fotokiosku nebo nějaké menší provozovně zaměřené na tisk fotografií. Stejně jako většina tiskáren v této třídě, ani tato neobsahuje žádný ovládací panel a nastavení i ovládání probíhá výhradně prostřednictvím počítače.

DNP DS-RX1HS: Profesionální fototiskárna za rozumnou cenu

Jediné hardwarové tlačítko na šasi je to, které slouží k zapnutí / vypnutí a to se nachází v zadní části, hned vedle USB portu. Na přední straně pak najdeme čtyři diody s popisky Power, Ribbon, Paper a Error. Design moc řešit nemusíme, jedná se o profesionální tiskárnu a výrobce se tak zaměřil na co nejlepší možnou funkčnost, což se mu dokonale povedlo. Tento model zvládne pojmout dva typy rolí papíru s kapacitou 700 kusů, a to role s rozměry 4 x 6 a 6 x 8 palce (10 x 15 a 15 x 20 cm), přičemž z každé role jde tisknout na dva různé formáty. Kromě standardu lze z role 4 x 6 tisknout také fotografie o velikosti 2 x 6 a z role 6 x 8 pak fotografie o velikosti 5 x 7. Jeden z hlavních rozdílů mezi profesionální a amatérskou fototiskárnou je ve výdrži, kdy ty profesionální zvládnou takovou zátěž, která by klasickou tiskárnu zničila. DNP DS-RX1HS sice nenabídne výkony, jako jeho dražší konkurenti, ale schopnost vytisknout zhruba 290 fotografií o rozměru 4 x 6 palce za hodinu je velmi dobrá.

DNP DS-RX1HS: Profesionální fototiskárna za rozumnou cenu

Tento údaj zmiňuje výrobce a určitě je potěšující, že není ani trochu nadnesený a že v reálném světa to tato tiskárna v pohodě zvládne. Ano, na trhu jsou tiskárny, které zvládnou skoro jednou tolik, ale ty jsou nepoměrně dražší. Uvedení tiskárny do provozu je trochu obtížnější, než u klasických, konzumních tiskáren a jenom instalace role papíru zabere nějaký ten čas. Není to úplně nejjednodušší a v materiálech to ani není dobře popsáno (respektive nakresleno), takže to chce chvilku, než na to přijdete. Poté je nutné dostat začátek papíru do řezačky a to, že jste to provedli správně, ohlásí pípnutí. Pak se musí nainstalovat také barevné pásy, což zahrnuje jejich vložení do vymezeného prostoru. Na internetu ale není problém najít množství videí, které tyto úkony poměrně detailně popisují, takže ve finále by mohlo být uvedení tiskárny do provozu vcelku rychlé. Co se týče operačních systémů, tento model je kompatibilní jak s klasickými Windows (XP, Vista, 7, 8 / 8.1 a 10), tak se systémy Mac OS X od Applu.

DNP DS-RX1HS: Profesionální fototiskárna za rozumnou cenu

Ovladače jsou pohodlně dostupné na oficiálních stránkách výrobce a jejich prostřednictvím pak lze měnit klasické věci jako například rozlišení nebo typ používaného papíru (lesklý / matný). Rychlost tisku je lehce nadprůměrná a jedné fotografie o rozměru 4 x 6 se dočkáte za zhruba 15 sekund. Při tisku 10 fotografií po sobě se rychlost zlepšila, a to na 12.6 sekundy na jednu fotografii. Nutno podotknout, že tyto údaje platí pro základní nastavení s rozlišením 300dpi a lesklým fotopapírem, při vyšším rozlišení tisku se rychlost zhoršila, a to na 22 sekund. Daleko důležitější než rychlost je ale výsledná kvalita fotografií, a ta je naštěstí výborná. Výsledky jsou pro profesionální použití kvalitativně naprosto dostatečné a kromě vysoké úrovni detailů se může uživatel těšit také na výborné podání barev a příkladnou ostrost. Na závěr ještě dodáme, že přepnutí z nižší na vyšší kvalitu tisku se na výsledcích vlastně ani moc nepodepsalo, takže obětovat rychlost na úkor kvality ve finále ani nebude nutné.

DNP DS-RX1HS: Profesionální fototiskárna za rozumnou cenu

DNP DS-RX1HS je výborná profesionální fototiskárna, která se vyznačuje hlavně kompaktními rozměry, vysokou výtěžností, skvělou kvalitou tisku a v neposlední řadě i příznivou pořizovací cenou. Na našem trhu se dá tento model pořídit za zhruba 18 990 Kč, což je vzhledem k jeho vlastnostem poměrně slušné. Pokud bychom měli této tiskárně něco vytknout, byly by to trochu vyšší provozní náklady a ne úplně snadné uvedení do provozu.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku DNP DS-RX1HS: Profesionální fototiskárna za rozumnou cenu


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.