Přeposlat HP LaserJet Pro M102w: Základní laserová tiskárna do kanceláře

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

HP LaserJet Pro M102w: Základní laserová tiskárna do kanceláře

04.01.2017 | Ondřej Koníček | Komentářů: 0 |

V dnešní recenzi se podíváme na klasickou monochromatickou laserovou tiskárnu od společnosti HP, a to na model s označením LaserJet Pro M102w. Tato tiskárna cílí hlavně na domácnosti nebo menší kanceláře a nabídne v první řadě kvalitní tisk za rozumnou cenu.

HP LaserJet Pro M102w: Základní laserová tiskárna do kanceláře

Klasické jednoúčelové tiskárny mají pořád své místo na trhu a pokud chcete hlavně kvalitní tisk textu, jedná se o ideální volbu. Model LaserJet Pro M102w spadá mezi základní tiskárny, takže má samozřejmě nějaké nedostatky a mezery ve výbavě, ale jinak se jedná o povedený přístroj za slušnou cenu. Nezůstalo ale pouze u klasického tisku z počítače, tento model podporuje i dnes velmi rozšířený mobilní tisk a k tomuto účelu je vybavený technologií WiFi Direct, která zprostředkovává přímé spojení mezi tiskárnou a smartphonem / tabletem. Kromě toho umí pracovat také s Apple AirPrint, HP ePrint, Google Cloud Print v2 a disponuje i certifikací Mopria. V oblasti mobilního tisku jsou tedy zastoupeny všechny hlavní technologie a není si moc na co stěžovat. Velkým plusem tohoto modelu jsou příjemně kompaktní rozměry, které čítají 364.7 x 247.3 x 190.6 mm a s nalezením vhodného místa nebudou žádné problémy, přičemž s tiskárnou můžete bez větších obtíží sdílet i svůj pracovní stůl. Moc místa na něm totiž nezabere a díky hmotnosti 4.7 kg není nikterak obtížná ani manipulace.

HP LaserJet Pro M102w: Základní laserová tiskárna do kanceláře

Ovládací panel je velmi minimalistický a menší vlastně už ani být nemohl. Obsahuje tlačítka pro WiFi připojení, zrušení a pokračování tisku a samozřejmě také informační LEDky (WiFi, Error, Attention a Ready). Standardní výbava obsahuje vstupní zásobník na 150 listů papíru, víceúčelový zásobník na 10 listů papíru a ten je možné použít na jiné velikosti papíru bez toho, abyste museli přenastavovat hlavní zásobník. Maximální výstupní kapacita pak čítá standardních 100 listů a tiskárna podporuje papír o velikostech A4, A5, A6 a B5. Měsíční kapacita tisku se může vyšplhat až na 10 000 výtisků s tím, že výrobcem doporučená kapacita se pohybuje od 150 do 1 500 stran. Ve standardní výbavě bohužel schází automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk a v případě tohoto typu tisku budete muset papír obracet manuálně. Jedná se sice o docela levný model a dalo by se nad tím přimhouřit oko, ale v dnešní době jsou touto technologií vybaveny i vyloženě základní tiskárny a musíme to tedy brát jako docela velký nedostatek. Většina přímých konkurentů je automatickým duplexerem vybavená.

HP LaserJet Pro M102w: Základní laserová tiskárna do kanceláře

Konektivní výbava je víceméně standardní a zahrnuje USB port a vestavěný WiFi přijímač. Rozhraní Ethernet byste na těle tiskárny hledali marně, ale to v této třídě určitě nepatří ke standardu. Uvedení tiskárny do provozu není nijak zvlášť obtížné a po nalezení vhodného místa, zapojení kabeláže a prvotním nastavení se můžete pustit do práce. Tiskárna podporuje většinu dnes běžně používaných operačních systémů a kromě klasických Windows (Vista, 7, 8 / 8.1 a 10) si poradí také se systémem Mac OS X od Applu (El Capitan 10.11, OS X Yosemite 10.10, OS X Mavericks 10.9). Součástí balení je CD s ovladači, nicméně ty jsou dostupné ke stažení i na oficiálních stránkách výrobce a určitě je lepší stáhnout si nejnovější ovladače a mít tak jistotu, že máte ty nejaktuálnější. Co se týče rychlosti tisku, tak výrobce uvádí až 22 stránek za minutu (ppm), nicméně dostat se na tuto hodnotu je prakticky nemožné. Při tisku obyčejného textu z klasického Wordu s minimálními úpravami se rychlost pohybovala okolo 15.2 ppm.

HP LaserJet Pro M102w: Základní laserová tiskárna do kanceláře

To je podstatně méně, než kolik uvádí výrobce a zároveň i výrazně méně, než u hlavního konkurenta v podobě tiskárny Canon LBP151dw (ta umí tisknout textu rychlostí až 27.5 ppm). Kombinovaný tisk zahrnující text, tabulky a různou grafiku (Excel, PowerPoint a Acrobat PDF) je pak samozřejmě ještě pomalejší a v tomto případě pracovala tiskárna rychlostí 10.3 ppm. To je opět podstatně méně, než u většiny konkurence. Co ale tiskárna ztrácí na rychlosti, to dohání na kvalitě tisku. Hlavně tisk textu je velmi povedený, jednotlivá písmena jsou bez problémů čitelná i při použití malého fontu a potěší i jejich dobrá ostrost. Kvalita tisku grafiky už je ale horší a tiskárna má problémy hlavně s tmavším pozadím a tenkými linkami, takže k tisku dokumentů například z PowerPointu to není úplně ideální model. Kvalita tisku fotografií sice taktéž není valná, ale k tomuto účelu tato tiskárna přímo určená není a v této kategorii se nejedná o nic výjimečného. Výsledné výtisky odpovídají kvalitou víceméně tomu, co můžeme najít například v klasických novinách.

HP LaserJet Pro M102w: Základní laserová tiskárna do kanceláře

HP LaserJet Pro M102w je levná a docela povedená tiskárna, která zaujme hlavně v domácnosti nebo menších kancelářích. V tomto prostředí vynikne v první řadě jednoduchým ovládáním, kompaktními rozměry a nízkou pořizovací cenou. Mezi nedostatky řadíme absenci automatického duplexeru, rozhraní Ethernet a horší kvalitu tisku grafiky a fotografií. Kvalita tisku textu je ale v pořádku a určitě ji řadíme k nadprůměru. Cena tohoto modelu se našem trhu pohybuje okolo 3 000 Kč s DPH.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku HP LaserJet Pro M102w: Základní laserová tiskárna do kanceláře


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.