Přeposlat Epson Expression Premium XP-640: Pro takové to domácí tisknutí

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Epson Expression Premium XP-640: Pro takové to domácí tisknutí

09.11.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Multifunkční tiskárna Epson Expression Premium XP-640, na kterou se dnes trochu podrobněji podíváme, potěší hlavně milovníky tisku fotografií. Za vcelku příjemnou cenu se jedná o povedený přístroj určený hlavně pro domácí použití.

Epson Expression Premium XP-640: Pro takové to domácí tisknutí

Jedná se o víceméně klasickou barevnou inkoustovou multifunkční tiskárnu, která zvládá tisknout, kopírovat a skenovat. Vzhledem k absenci jednotky faxu je to přístroj určený spíše pro domácí používání a tomu odpovídá i většina vlastností a výbava. Co se týče samotného tisku, tak tato tiskárna ho umí jak klasicky z počítače, tak z USB flash disku a dokonce i z paměťové karty. To ale samozřejmě není všechno a neschází ani dnes tolik populární mobilní tisk, který probíhá prostřednictvím rozhraní WiFi Direct. To zprostředkovává přímou komunikaci mezi tiskárnou a smartphonem a tisknout lze z přístrojů s operačními systémy iOS nebo Android. Kromě tisku z mobilních zařízeních jde do nich i skenovat, takže v oblasti multimédií je na tom tento model vskutku velmi dobře. Další zajímavou, avšak dnes už ne tolik rozšířenou věcí, je potisk optických médií (CD / DVD / Bluray), který tato tiskárna také nabízí. Kompletní seznam podporovaných aplikací a služeb je k dispozici na oficiálním webu výrobce a zmíníme jenom ty hlavní, jako například Apple AirPrint, Google Cloud Print nebo certifikaci Mopria. Design příliš řešit nemusíme, je to taková ta klasická, domácí tiskárna, ale určitě musíme zmínit rozměry.

Epson Expression Premium XP-640: Pro takové to domácí tisknutí

Ty jsou totiž příjemně kompaktní a Epson Expression Premium XP-640 měří 502.9 x 391.1 x 142.2 mm, takže není žádný problém sdílet s tímto modelem pracovní stůl. Hmotnost pohybující se okolo 9.7 kg také není nijak tragická a ani častější manipulace tak nebude problémová. Ovládání probíhá prostřednictvím ovládacího panelu, který se skládá z barevného, 2.7 palcového displeje a doprovodných senzorových tlačítek. Samotný displej není dotykový a ovládání v menu probíhá prostřednictvím klasických směrových šipek po jeho pravici a potvrzovacího středového tlačítka. Uživatelské rozhraní je poměrně jednoduché a styl ovládání přejde rychle do krve, takže ani nebude nutné nějak zvlášť dlouze studovat manuál. Standardní výbava zahrnuje klasický vstupní zásobník na 100 listů papíru, výstupní zásobník schopný pojmout 30 výtisků a druhý zásobník na 20 litrů fotopapíru. Už při pohledu na tyto specifikace je jasné, že se jedná o přístroj určený spíše pro nižší zátěž. Konektivní výbava je víceméně standardní a zahrnuje rozhraní USB, vestavěný WiFi přijímač, již zmíněné rozhraní WiFi Direct a neschází ani PictBridge pro přímý tisk fotografií z digitálního fotoaparátu.

Epson Expression Premium XP-640: Pro takové to domácí tisknutí

Uvedení do provozu není nikterak obtížné a stačí najít vhodné místo, zapojit kabeláž, provést prvotní nastavení a můžete se pustit do práce. Spolu s tiskárnou samozřejmě dostanete CD s ovladači, ale ty jsou ke stažení i na oficiálních stránkách výrobce a určitě doporučujeme si je stáhnout, než používat ty přiložené. Podpora operačních systémů je solidní a tato tiskárna umí fungovat pod systémy Windows XP (Professional x64, SP3 32-bit), Vista, 7, 8 / 8.1 a samozřejmě i pod nejnovějšími Windows 10. Ochuzeni nebudou ani uživatelé Apple systému Mac OS X, a to konkrétně verzí 10.6.8 – 10.11.x6. Tiskárny určené do domácnosti, navíc s nízkou kapacitou tisku, většinou nemusí být nijak zvlášť rychlé a to je pro Epson Expression Premium XP-640 docela štěstí. Jedná se totiž o jednu z nejpomalejších tiskáren vůbec, ale vzhledem k zaměření a slušné kvalitě tisku se to určitě dá prominout. Při tisku klasického textu z Wordu s minimálními úpravami pracovala tato tiskárna průměrnou rychlostí 9.5 stránky za minutu (ppm), což opravdu není žádná sláva a to platí hlavně vzhledem k výrobcem udávané maximální rychlosti 13 ppm.

Epson Expression Premium XP-640: Pro takové to domácí tisknutí

Pokud k textu přidáte grafiku v podobě například grafů a podobných věcí, rychlost tisku se ještě výrazně zhorší a v tomto režimu se rychlost pohybuje okolo 3.2 ppm. Není to sice vyloženě tragická rychlost, ale pokud máte v plánu tisknout větší dokumenty obsahující například 10 stránek a víc, tento model pro vás úplně ideální nebude. V oblasti tisku fotografií se ale vše obrací a v tomto ohledu se jedná o jeden z nejrychlejších modelů ve své třídě. Jedna barevná fotografie o standardním rozměru 4 x 6 palce trvala zhruba 25 sekund, což je vskutku úctyhodný výkon. Výsledné fotografie vynikají také v oblasti kvality, která je nadprůměrná a potěší hlavně dobrá míra detailů a realistické podání barev. Pro takové to běžné domácí používání je kvalita fotografií určitě více, než dostatečná. Tisk textu a grafiky už tak dobrý není, ale i tak je pro domácí používání naprosto dostatečný a při tisku textu vynikla hlavně dobrá ostrost i při použití menšího fontu. Při tisku grafiky se občas vyskytly problémy v oblasti tenkých linek, které tiskárna nezvládá úplně na jedničku, ale není to nic hrozného.

Epson Expression Premium XP-640: Pro takové to domácí tisknutí

Epson Expression Premium XP-640 je povedená domácí tiskárna, která zaujme jak v oblasti schopností, tak výbavy a vlastností. Pokud tisknete často fotografie, jedná se v této třídě o jeden z nejlepších modelů a tisk fotografií je jak rychlý, tak kvalitní. Pochvalu si zaslouží také relativně kompaktní rozměry a jednoduché uživatelské rozhraní. Jeden z hlavních nedostatků je pak pomalý tisk textu a grafiky a docela vysoké náklady na jeden výtisk. Epson tuto tiskárnu prodává přímo na svých stránkách, kde stojí necelých 150 dolarů (3 673 Kč bez daně).

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Epson Expression Premium XP-640: Pro takové to domácí tisknutí


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.