Přeposlat Epson Expression Home XP-430: Malá, lehká a veskrze příjemná domácí tiskárna

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Epson Expression Home XP-430: Malá, lehká a veskrze příjemná domácí tiskárna

13.04.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Multifunkční tiskárna Expression Home XP-430 je prozatím poslední přírůstek společnosti Epson do řady Small-in-One. Jedná se o levnější domácí tiskárnu, která potěší kompaktními rozměry, nízkou hmotností a solidní funkčností. Pojďme se tedy na tento model podívat trochu podrobněji.

Epson Expression Home XP-430: Malá, lehká a veskrze příjemná domácí tiskárna

Tento model je klasická barevná inkoustová multifunkční tiskárna určená pro domácnost nebo domácí kancelář, takže není vybavena jednotkou faxu, ale skener a kopírku obsahuje. To ale v oblasti funkčnosti pochopitelně není vše a kromě standardních funkcí podporuje tento model i dnes tolik populární a protěžovaný mobilní tisk. Propojení mobilního telefonu nebo tabletu s tiskárnou probíhá prostřednictvím technologie WiFi Direct, takže oba přístroje spolu komunikují napřímo. Mobilní tisk je tak příjemně jednoduchý a docela dobře využitelný, přičemž tiskárna podporuje Apple AirPrint, zvládne tisknout ze smartphonů/tabletů s operačním systémem Android, má certifikaci Mopria a neschází ani podpora Google Cloud Print. To ale není všechno a lze pochopitelně využívat i software přímo od Epsonu, a to Email Print, Epson iPrint, Epson Creative Print, Epson Remote Print, a Epson Scan To Cloud. Poslední možnost tisku je pak prostřednictvím paměťové karty a tiskárna podporuje většinu standardních formátů.

Epson Expression Home XP-430: Malá, lehká a veskrze příjemná domácí tiskárna

Jak už označení modelové řady ,, Small-in-One“ napovídá, jednou z hlavních zbraní těchto tiskáren jsou kompaktní rozměry a v tomto duchu se vydává i model Expression Home XP-430. Kompletní rozměry této tiskárny v zavřeném stavu čítají 391.1 x 299.7 x 137.1 mm, takže nalezení vhodného místa je bezproblémové a vcelku pohodlně lze s tiskárnou sdílet pracovní stůl. Hmotnost čítající pouhé 4 kg je velmi příjemná a manipulace je tak příkladně pohodlná. Povedl se také ovládací panel skládající se z 2.7 palcového LCD displeje, který je obsypaný senzorovými tlačítky a doplněný klasickým vypínacím tlačítkem. Obsluha je veskrze příjemná, uživatelské rozhraní je jednoduché a docela rychle přejde do krve. Ve standardní výbavě dostane majitel vstupní zásobník na 100 listů papíru, což v domácnosti bez větších problémů stačí, ale pokud máte doma kancelář a tisknete častěji, kapacita to úplně ideální není. Kapacita je to konečná a rozšíření není možné, ale to v této kategorii určitě nikoho nepřekvapí. Nepřekvapí ani absence automatického duplexeru, jehož přítomnost u levnější tiskárny určené hlavně do domácnosti málokdo čeká.

Epson Expression Home XP-430: Malá, lehká a veskrze příjemná domácí tiskárna

Konektivní výbava je solidní a zahrnuje klasický USB port, vestavěný WiFi přijímač a již zmíněnou technologii WiFi Direct pro přímou komunikaci s mobilními přístroji. Uvedení do provozu není nijak zvlášť obtížné a určitě to lze zvládnout i bez dlouhého pročítání manuálu, přičemž po nalezení vhodného místa, zapojení kabeláže a instalaci se můžete pustit do práce. Podpora operačních systémů je víceméně standardní a tento model lze provozovat pod klasickými Windows ve verzích XP, Vista, 7, 8/8.1 a neschází podpora ani nejnovějších Windows 10. Ochuzeni nebyli ani uživatelé počítačů Mac od Applu, protože tiskárna umí pracovat i pod operačním systémem Mac OS X 10.6.8 - 10.10. Nyní se můžeme přesunout k rychlosti tisku, která spadá přinejlepším do průměru a i v této kategorii levných tiskáren lze najít rychlejší kousky. Při kombinovaném tisku dosahovala tiskárna průměrné rychlosti 2.6 stránky za minutu (ppm), což je sice na jednu stranu v této třídě naprosto normální, ale například konkurenční Brother MFC-J470DW umí tisknout rychlostí až 4.9 ppm.

Epson Expression Home XP-430: Malá, lehká a veskrze příjemná domácí tiskárna

Rychlost tisku fotografií se pak nese ve stejném duchu a jedné barevné fotografie o standardním rozměru 4x6 palce se dočkáte za 2 minuty a 16 sekund. To je, mírně řečeno, tak trochu šnečí tempo a například Canon MG5720 umí jednu fotografii za 54 sekund, tedy neporovnatelně rychleji. Kvalita tisku je ale vcelku slušná a nejvíc překvapil tisk textu, který je na poměry levnější inkoustové tiskárny určitě velmi slušný. Výsledky se dají bez větších problémů použít pro domácí úkoly, pracovní korespondenci a podobné věci, přičemž čitelnost jednotlivých písmen je solidní i u menšího fontu. Kvalita tisku grafiky je opět dobrá a nemusíte se bát ani tisknout různé prezentace nebo úkoly z PowerPointu, tiskárna si s tím poradí bez problémů. Dokonalé to pochopitelně není, ale při klasickém využívání budou výsledky stačit. Kvalita tisku barevných fotografií je typická pro tuto třídu a mírné nedostatky se dostavily hlavně ve světlejších oblastech, kde si lze všimnout ztráty detailů. Celkově ale kvalita tisku fotografií odpovídá tomu, co dostanete při vyvolání ve fotolabu.

Epson Expression Home XP-430: Malá, lehká a veskrze příjemná domácí tiskárna

Epson Expression Home XP-430 je povedená tiskárna určená hlavně pro používání v domácnosti nebo menší domácí kanceláři. Tento model zaujme jak kompaktními rozměry a nízkou hmotností, tak jednoduchou obsluhou a solidní funkčností. Lehce nadprůměrná kvalita textu pak vyloženě příjemně překvapí. Pokud bychom měli tomuto modelu něco vytknout, byl by to pomalejší tisk a tento neduh je nejvíc patrný při tisku fotografií. Určitě nepotěší ani absence portu Ethernet a celkově vyšší náklady na jeden výtisk.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Epson Expression Home XP-430: Malá, lehká a veskrze příjemná domácí tiskárna


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.