Přeposlat Epson Expression Photo XP-960: Domácí multifunkce se schopností tisku ve velkém formátu

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Epson Expression Photo XP-960: Domácí multifunkce se schopností tisku ve velkém formátu

03.02.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Dnes se trochu podrobněji podíváme na multifunkční tiskárnu od společnosti Epson, a to na model s označením Expression Photo XP-960. Nenechte se zmást označením, není to profesionální fototiskárna a spíše se jedná o univerzální model do domácnosti zaměřený na tisk fotografií.

Epson Expression Photo XP-960: Domácí multifunkce se schopností tisku ve velkém formátu

Tato barevná inkoustová multifunkční tiskárna spadá do kategorie domácích, takže není vybavena jednotkou faxu a zvládne tedy tisknout, kopírovat a skenovat. Po stránce funkčnosti je na tom tento model ale velmi dobře a fax je vlastně to jediné, co schází. Kromě klasického tisku, kopírování a skenování umí tato tiskárna tisknout z USB flash disku, paměťové karty a do těchto médií umí i skenovat. Dále bychom měli zmínit i schopnost potisku CD, přičemž použít můžete obrázek, který naskenujete a je možné použít také obrázek na USB flash disku nebo paměťové kartě, takže v tomto ohledu je na tom tiskárna velmi dobře. Nechybí ani rozhraní PictBridge pro přímý tisk fotografií z digitálního fotoaparátu a tiskárna pochopitelně podporuje také mobilní a online tisk. K mobilnímu tisku lze použít přístupový bod na síti, nebo pohodlnější a jednodušší řešení pomocí technologie WiFi Direct. Tisk z cloudu, neboli online datového úložiště je možný také, a pokud tiskárnu zaregistrujete na stránkách Epson Connect, můžete k tisku a skenování používat přímo ovládací panel.

Epson Expression Photo XP-960: Domácí multifunkce se schopností tisku ve velkém formátu

Když už jsme nakousli ten ovládací panel, tak vězte, že nastavení a ovládání probíhá prostřednictvím 4.3 palcového dotykového barevného displeje uloženého na výklopném panelu na přední straně těla tiskárny. Ovládání je tedy kompletně dotykové a jediné klasické tlačítko slouží k zapnutí nebo vypnutí. Vzhledem k velikosti displeje a příjemnému uživatelskému rozhraní je ovládání a nastavení velmi jednoduché, intuitivní a určitě nebudete muset nijak dlouho pročítat manuál. Rozměry těla této tiskárny jsou 480 x 414 x 147.3 mm a hmotnost se zastavila na hodnotě 8.9 kg, což jsou, na tiskárnu schopnou tisknout ve velkém formátu, vcelku příjemné hodnoty a nalezení vhodného místa na stole by tak neměl být žádný větší problém. Vzhledem k vyšší ceně nás trochu zklamala kapacita vstupního zásobníku, která čítá 100 listů papíru. Další zásobník zvládne pojmout 20 listů fotopapíru o rozměru 5 x 7 palce a tiskárna dokáže pojmout dokonce papír o velikosti 11 x 17 palců. Bohužel, takto velkého papíru umí tiskárna pojmout pouhý jeden kus, takže když budete chtít tisknout ve velkém formátu, musíte papír osadit do tiskárny, vytisknout, co máte v plánu a poté použít další papír.

Epson Expression Photo XP-960: Domácí multifunkce se schopností tisku ve velkém formátu

Není to příliš pohodlné, protože napřed musíte v tiskárně zadat tisk a až poté, co se na ovládacím panelu objeví zpráva, že lze osadit papír, můžete pokračovat. Výbava obsahuje automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk a co se týče konektivity, tak ta je kompletní a zahrnuje USB port, rozhraní Ethernet a vestavěný WiFi přijímač. Uvedení do provozu není nikterak obtížné, dalo by se označit za standardní a to samé platí také pro podporu operačních systémů. Tiskárna spolupracuje s klasickými Windows ve verzích XP, Vista, 7 a 8 a nechybí ani podpora systému Mac OS X od Applu (verze 10.5.8 – 10.10.x). Spolu s tiskárnou pak dostanete CD s přiloženými ovladači, nicméně je také možné stáhnout je přímo z webu výrobce. To určitě doporučujeme, protože si tím zaručíte nejaktuálnější verzi. Nyní se můžeme přesunout k rychlosti tisku, která bohužel není nijak zázračná a pomalejší tisk zamrzí hlavně vzhledem k vyšší ceně. Při kombinaci se průměrná rychlost pohybovala okolo 4.9 stránky za minutu (ppm), což není opravdu nic extra a není žádný problém najít v této cenové relaci podstatně rychlejší modely.

Epson Expression Photo XP-960: Domácí multifunkce se schopností tisku ve velkém formátu

Rychlost tisku fotografií už je o něco lepší a jedné barevné fotografie o rozměru 4x6 palce se dočkáte za 1 minutu a 4 sekundy. Kvalita tisku spadá v celkovém zúčtování lehce pod průměr, ale to hlavně kvůli horšímu tisku textu. Tisk grafiky a fotografií je naopak mírně nadprůměrný a tiskárnu tak sráží pouze již zmíněný text. Jeho kvalita je horší, než u většiny podobně drahých konkurentů a zamrzí hlavně ne úplně ideální čitelnost při použití menšího fontu. Pro domácí použití a například tisk domácích úkolů do školy jsou ale výsledky bez problémů použitelné. Kvalita tisku grafiky je pak výrazně lepší, tiskárna si poradí i s tenkými linkami a pochválit musíme i dobré podání barev. Fotografie pak svou kvalitou odpovídají tomu, co dostanete při vyvolání ve fotolabu. Podání barev je dobré, míra detailů také a jediné mírnější problémy měla tiskárna při tisku monochromatických fotografií. Zde měla trochu obtíže s více odstíny šedé, ale není to nic hrozného nebo zásadního a u barevných fotografií nic takového nehrozí.

Epson Expression Photo XP-960: Domácí multifunkce se schopností tisku ve velkém formátu

Epson Expression Photo XP-960 je slušná inkoustová tiskárna, která zaujme hlavně milovníky kvalitního tisku barevných fotografií na velký formát. Kvůli této vlastnosti se jedná o trochu dražší model a jeho cena se na našem trhu pohybuje okolo 7300 Kč s DPH. Velkou pochvalu si zaslouží rozsáhlá funkčnost, povedený ovládací panel a celkově příjemné ovládání, přičemž ocenit musíme i dobrou konektivitu. Pokud bychom měli tomuto modelu něco vytknout, byla by to horší kapacita, docela pomalý tisk a ne úplně dobrá kvalita tisku textu.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Epson Expression Photo XP-960: Domácí multifunkce se schopností tisku ve velkém formátu


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.