Přeposlat Epson WorkForce Pro WF-8090: Schopná a dostupná inkoustová multifunkce do kanceláře

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Epson WorkForce Pro WF-8090: Schopná a dostupná inkoustová multifunkce do kanceláře

09.12.2015 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Inkoustová tiskárna Epson WorkForce Pro WF-8090, na kterou se dnes podíváme trochu podrobněji, byla vyslána do boje jako konkurent laserovým tiskárnám. V několika ohledech se s konkurenčními laserovými tiskárnami měřit opravdu může, nicméně ani jí se nevyhnulo pár větších či menších nedostatků.

Epson WorkForce Pro WF-8090: Schopná a dostupná inkoustová multifunkce do kanceláře

Jedná se o barevnou inkoustovou multifunkční tiskárnu, která spadá do kategorie kancelářských přístrojů a sám výrobce ji prezentuje jako model určený pro vytížené pracovní skupiny. Kromě tisku umí tato tiskárna také kopírovat, skenovat a pochopitelně jí nechybí ani vestavěná jednotka faxu, takže v oblasti funkcí dostanete všechno podstatné. Nechybí ani dnes velmi rozšířený mobilní tisk, který probíhá prostřednictvím přístupového bodu na síti nebo pomocí rozhraní WiFi Direct zprostředkovávající přímé spojení mezi tiskárnou a smartphonem / tabletem. Tento typ tisk je výrazně pohodlnější a tiskárna podporuje mobilní aplikace iPrint, Epson Email Print a Epson Remote Print. Pomocí Email Print a Remote Print je možné tisknout přímo z emailu tak, že pošlete do tiskárny přes email dokumenty k vytištění a ona je vytiskne. Tiskárně tedy musíte v průběhu nastavení přiřadit emailovou adresu, nicméně později si ji můžete změnit podle svých potřeb. Po stránce fyzických rozměrů se jedná o pořádný kus hardwaru, kompletní rozměry šasi tiskárny čítají 570 x 567 x 503 mm a hmotnost se zastavila na hodnotě 34.3 kg. Najít vhodné místo tedy není úplně jednoduché a to samé platí také pro manipulaci, při které si k sobě budete muset pozvat někoho na pomoc.

Epson WorkForce Pro WF-8090: Schopná a dostupná inkoustová multifunkce do kanceláře

Velké rozměry mají ale svůj důvod, a tím je schopnost tisknout na papír o velikosti A3 a je možné používat dokonce i papír o velikosti A3+. Ovládání a nastavení probíhá prostřednícím ovládacího panelu na horní straně těla tiskárny, který se skládá z dvouřádkového monochromatického LCD displeje a několika doprovodných funkčních tlačítek. Právě ovládací panel patří mezi hlavní bolístky této tiskárny, protože jeho používání není zrovna nejpříjemnější a například text na displeji se čte docela špatně. Posunování napříč nabídkou je pomalé a tlačítka vždy nereagují na první dobrou, takže ovládací panel se zrovna dvakrát nepovedl. Hlavní silnou stránkou této tiskárny je velmi dobrá kapacita a už v základu dostanete vstupní zásobník na 330 listů papíru. Tato kapacita je rozdělena mezi hlavní (250 listů) a víceúčelový zásobník (80 listů), nicméně není to konečná hodnota a kapacita jde dále rozšířit. Lze si dokoupit další tři zásobníky, přičemž každý zvládne pojmout 500 listů papíru a celková kapacita tak může být až 1830 listů papíru. To by mělo bez větších problémů stačit i ve velmi vytížené kanceláři, což platí i pro maximální měsíční výtěžnost čítající až 75 000 výtisků.

Epson WorkForce Pro WF-8090: Schopná a dostupná inkoustová multifunkce do kanceláře

Ve standardní výbavě dále dostanete automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk a kompletní sadu konektivity čítající USB port, rozhraní Ethernet a vestavěný WiFi přijímač. Uvedení tiskárny do provozu není nijak obtížné a Epson je jednou ze společností, která přestává dodávat své produkty s přiloženými ovladači na CD. Průvodce nastavením vás namísto toho navede přímo na stránky výrobce a vyzve ke stažení ovladačů. Hlavní výhoda tohoto řešení je v tom, že budete mít vždy aktuální ovladače, což by s ovladači dodávanými na CD docílit určitě nešlo. Co se týče operačních systémů, tak tiskárna podporuje většinu verzí Windows (XP, Vista, 7, 8 / 8.1) a nebudou ochuzeni ani uživatelé operačního systému Mac OS X od Applu (verze 10.5.8 – 10.9.x). Zmínit bychom měli také podporu serverových systémů Windows Server (2003, 2008 a 2012). Jedna z nejlepších vlastností této tiskárny je rychlost, kdy zvládla při jednostránkovém tisku pracovat průměrnou rychlostí okolo 12.9 stránky za minutu (ppm). To je opravdu velmi dobrý výsledek patřící v této kategorii k těm nejlepším. Jen pro srovnání, konkurenční a podstatně dražší model OKI C831dn postavený na LED technologii tiskne průměrnou rychlostí 7.5 ppm.

Epson WorkForce Pro WF-8090: Schopná a dostupná inkoustová multifunkce do kanceláře

Nyní se přesuneme ke kvalitě tisku, která už tak dobrá není a v celkovém pohledu spadá spíše do průměru. I tak jsou ale výsledky bez větších problémů použitelné pro drtivou většinu pracovních úkonů. Text je dobrý, a pokud nebudete potřebovat tisknout ve vyloženě malém fontu, čitelnost je solidní a víceméně bezproblémová. Při menším fontu se ale čitelnost velmi rychle zhoršuje. Při tisku grafiky si lze všimnout občasných problémů s velkými, jednobarevnými plochami a podáním barev, které není vždy ideální a problém nastává i při tisku velmi tenkých linek. Opravdu velmi tenké, barevné linky jsou občas prakticky neviditelné. Pro většinu pracovních vnitropodnikových věcí ale bude kvalita grafiky určitě dostatečná a vyhnuli bychom se pouze tisku nějakých formálních reportů, které jdou mimo společnost. Kvalita tisku fotografií je solidní a víceméně dostanete to, co se dá očekávat při vyvolání ve fotolabu. Dobré je hlavně zobrazení detailů v tmavších odstínech a celková ostrost. Nakonec bychom měli zmínit provozní náklady, které jsou v oblasti inkoustových tiskáren velmi nízké a dokonce jsou bez problémů srovnatelné i s konkurenčními laserovými modely.

Epson WorkForce Pro WF-8090: Schopná a dostupná inkoustová multifunkce do kanceláře

Epson WorkForce Pro WF-8090 je velmi povedená inkoustová tiskárna, která cílí na vytížené kanceláře nebo pracovní skupiny a zvládne toho nabídnout opravdu hodně. Vyniká hlavně poměrem ceny a výkonu, v čemž patří mezi nejlepší tiskárny současnosti. Tiskárna se pyšní také rozsáhlými funkcemi, rychlým tiskem a v neposlední řadě i nízkými provozními náklady, které jsou srovnatelné s laserovými tiskárnami. Nedostatky vidíme hlavně v hůře použitelném ovládacím panelu a pouze průměrné kvalitě tisku, v čemž většina laserových tiskáren vyniká. Pokud máte o tento model zájem, tak na našem trhu se dá sehnat za zhruba 30 000 Kč s DPH.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Epson WorkForce Pro WF-8090: Schopná a dostupná inkoustová multifunkce do kanceláře


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.