Přeposlat Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

01.10.2015 | PR článek | Zajímavosti | Komentářů: 4 |

Jednotlivé typy tonerových kazet po použití v laserové tiskárně vytvářejí různé množství odpadu a tak v různé míře zatěžují životní prostředí. Použitý toner může celý skončit na skládce, nebo může být renovován a znovu použit. Nákupem renovovaného toneru se vytvoří o 75 % méně odpadu a samotný tisk je stejně kvalitní a bezproblémový jako při použití nově vyrobeného toneru.

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

Typická tonerová kazeta je plastový obal, uvnitř kterého je převodové ústrojí otáčející optickým válcem, na který se zachycuje tonerový prášek, který se obtiskne na papír a laserová tiskárna obtisk do papíru zapeče. Tak zjednodušeně vznikne výsledný tisk.

Běžná tonerová kazeta váží okolo 500 gramů, z toho 100 gramů váží tonerový prášek, 100 gramů optický válec s převodovým ústrojím a 300 gramů váží vnější plastový obal.

Renovace tonerové kazety znamená, že se vezme vypsaná tonerová kazeta, kompletně se rozebere, vymění se optický válec s převodovým ústrojím za nový, kazeta se složí a do kazety se dosype se tonerový prášek. Vznikne tak tonerová kazeta, která je stejně funkční a kvalitní jako nová tonerová kazeta, ale díky renovaci na skládce skoční o 300 gramů odpadu méně. Nákupem renovovaného toneru tak dojde k 75 % úspoře odpadu.

Renovovaný toner je maximálně šetrný k životnímu prostředí. Naprostým opakem renovovaných tonerů jsou takzvané kompatibilní, nebo alternativní tonery. To jsou nově vyrobené tonery prodávané pod jiným obchodním názvem, než název výrobce tiskárny. Takové tonerové kazety jsou vyráběny s maximálním důrazem na nejnižší výrobní cenu a není je možné je renovovat. Typický kompatibilní toner je vyroben tak, že klíčové části toneru není možné demontovat a vyměnit za nové a renovace toneru tak není technicky možná. Druhý, stejně zásadní důvod, proč kompatibilní tonery nejdou renovovat, spočívá v ochraně tonerů patenty. Výrobce tiskáren chrání tonery do svých tiskáren velkým množstvím patentů, které výrobci kompatibilních tonerů nerespektují a při výrobě porušují. Bez porušení patentů totiž často nejde nový kompatibilní toner ani vyrobit. Většina kompatibilních tonerových kazet je tak z pohledu práva považována za padělek. Výrobci kompatibilních tonerů sídlící v Číně patenty neřeší a lokální dovozci podstupují riziko náhrady škody originálním výrobcům i trestní odpovědnosti. Renovací takového toneru by opět vznikl padělek a výroba padělků představuje obrovské riziko. Kompatibilní tonery tak končí výhradně na skládkách směsného odpadu bez možnosti dalšího využití. Typický kompatibilní toner tak přestavuje 400 směsného odpadu, zatímco renovovaný toner 100 gramů odpadu.

Někde mezi těmito dvěma typy tonerů se nacházejí nové originální tonery. Originální tonery (správně označované jako OEM tonery) se prodávají pod stejnou obchodní značkou, jako jsou prodávány samotné tiskárny. Pro tiskárny HP jsou to tonery HP, pro tiskárny Canon tonery Canon atd. Výrobci originálních tonerů je vyrábějí tak, aby je bylo možné renovovat nebo recyklovat. Pokud originální toner vykoupí či v rámci sběrné sítě získá renovátor, vznikne z něj renovovaný toner a na skládce neskončí. Pokud jej v rámci programů sběru použitých tonerů získá originální výrobce, buď jej sám renovuje, nebo recykluje. Recyklace znamená, že toner rozebere, rozdělí na jednotlivé materiály a tyto materiály jsou pak použity jako surovina pro další výrobky. Z plastových částí tonerů se tak stává například izolační materiály používané ve stavebnictví, střední krytina, vybavení domácností či vybavení zahrad. Materiál je tak využit k jinému účelu a neskončí na skládce.

Velká část originálních tonerů však končí na skládkách, protože jej spotřebitel po použití vyhodí do směsného odpadu. Garancí maximální šetrnosti k životnímu prostředí je tak renovovaný toner. Renovovaný toner už musel být za svůj život jednou vykoupen, jeho použitím se tak ušetří 75 % odpadu.

Originální toner Hewlett Packard Q2612A

Průběh renovace toneru Hewlett Packard Q2612A

Kompatibilní toner čínského výrobce kompatibilní s tonerem Hewlett Packard Q2612A

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

Vypsaný originální toner váží 568 gramů. Poslouží jako základ pro renovaci.

Z toneru se vyfouká veškerý zbývající tonerový prášek a vymění opotřebované součástky, jako je optický válec či stěrka. Ty odborná firma je ekologicky zlikviduje.

Váha vyměněných součástek a zbytkový tonerový prášek během renovace byla u tohoto toneru 127 gramů.

441 gramů plastů a kovů je znovu použito, výsledkem je stejně kvalitní toner jako kompletně nově vyrobený.

Vypsaný toner váží 655 gramů. Vyšší váha je způsobena jinými použitými materiály a nízkou kvalitou válce a stěrky, takže uvnitř toneru zůstalo velké množství nepoužitého tonerového prášku, přesto toner již při tisku dělal pruhy.

Toner není možné jej renovovat, ani recyklovat a končí na skládce.

568 gramů mohlo skončit ve směsném odpadu, být recyklováno nebo renovováno.

127 odpadu gramů bylo ekologicky zlikvidováno, 441 gramů materiálu bylo znovu použito.

655 gramů končí na skládce směsného odpadu.

 

Poznat při nákupu renovovaný toner od nově vyrobeného kompatibilního toneru není ale úplně snadné. Řada prodejců si je vědoma, že prodejem kompatibilních tonerů porušují zákony a práva originálních výrobců, takže vydávají nově vyrobené tonery za renovované (při renovaci se patenty chráněné části používají původní, nedojde tak k porušení patentů).

Originální toner Hewlett Packard

Renovovaný toner KMP

Kompatibilní toner čínského výrobce

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

V pravé dolní části je značení originálního výrobce. To musí během renovace pryč, aby nedošlo k porušení duševního vlastnictví originálního výrobce či klamání spotřebitele.

Na toneru jsou patrná místa, kde bylo originální značení. Aby nedošlo k porušení duševního vlastnictví, tato místa se musí odstranit, v pravé části je vidět leptání původního značení.

Jedná se o kopii originálního toneru, pouze místa, kde byla označení originálního výrobce jsou prázdná. Dovozci na toner pak lepí vlastní štítky a prodávají pod různými názvy.

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

Na boku originálního toneru je nápis Made in Japan

Na renovovaném toneru je nápis odstraněn.

Zatímco na kompatibilním nikdy umístěn nebyl.

Originální toner je chráněn velkým množstvím patentů.

Renovovaný toner používá všechny patenty chráněné díly původní, toner neporušuje práva originálních výrobců.

Toner je kopií originální a porušuje řadu patentů. Proto jej řada prodejců vydává za renovovaný. Riziko pokuty za klamání spotřebitele je nižší, než riziko náhrady škody držitelům patentů.

 

Poznat renovovaný toner od kompatibilního je bez znalosti konkrétního modelu prakticky nemožné. Řešením, jak nakupovat ekologicky šetrné tonery je nákup konkrétních výrobců, kteří tonery skutečně renovují.

Jedním z nejvýznamnějších renovátorů tonerů v Evropě je firma KMP Bürotechnik sídlící v jižních Čechách – obci Čkyni. Ročně se ve výrobním závodě renovuje zhruba 600 000 kusů tonerů, které se prodávají po celé Evropě. Celý provoz je řešen s maximálním důrazem na šetrnost vůči životnímu prostředí. Výrobní závod je certifikován dle normy ISO 14001:2004, která představuje mezinárodní standard v oblasti životního prostředí. Výrobky KMP významně šetří primární přírodní suroviny a jsou produkovány za využití výrobních procesů s nízkým dopadem na životní prostředí. Nad tuto základní certifikaci procesu výroby je dále většina tonerů certifikována systémem The Blue Angel. Jedná se o německou certifikaci, v České republice obdobná certifikace neexistuje. Certifikát The Blue Angel znamená, že výrobek je šetrnější k životnímu prostředí než běžné výrobky sloužící ke stejnému účelu a současně splňuje veškeré standardy bezpečnosti a ochrany zdraví a vhodnosti pro použití. Certifikaci uděluje nezávislá porota, celý projekt certifikace je zřízen německou vládou. Výrobek certifikovaný The Blue Angel tak představuje nejvyšší možné šetrnosti vůči životnímu prostředí a maximální bezpečnost použití pro spotřebitele.

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí

Tonery KMP tak představují naprosté maximum v přístupu k ochraně životního prostředí. Každý renovovaný toner představuje úsporu zhruba 0,5 kg odpadu, nadto samotný proces renovace tonerů KMP je maximálně šetrný k životnímu prostředí. Jednoduchý nákup tonerů je možný přímo v internetovém obchodu KMP Bürotechnik.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Renovované tonery jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí


počet příspěvků: 4

Pavla

31.07.2016 v 16:44

Já nakupuji tady https://www.kvalitni-tonery.cz/ jsem spokojená. Mám pocit, že černá je konečně černá :)

Odpovědět

Petr

26.10.2016 v 13:52

Ahoj ja kupuji jiz dva roky tonery samozrejme originalni a kompatibilni na tonerhaus.cz

Odpovědět

Jarka

27.10.2016 v 13:33

Jo z tonerhaus taky objednavam kompatibilni originaly uz neobjednavam ale s temahle jsem nemel jeste nikdy problem

Alexa Heklová

15.05.2017 v 20:53

Souhlasím se článkem. Já osobně preferuji tonery z <a href="https://www.comps.cz/">comps</a>

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.